Minister Zdrowia z wizytą na Litwie

Minister Zdrowia z wizytą na Litwie

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wziął udział w otwarciu wystawy na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Wileńskiego. Podpisał także porozumienie o współpracy resortów zdrowia Polski i Litwy.

Wystawa "Medycyna wileńska w II Rzeczpospolitej" przedstawia mniej znany na Litwie, ale znaczący w historii Uniwersytetu Wileńskiego etap, czyli dzieje Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w latach 1919-1939. Uniwersytet Stefana Batorego to ważna część wspólnego polsko-litewskiego dziedzictwa historycznego, zaś działalność ówczesnej kadry Wydziału Medycznego ma duże znaczenie dla Litwy i Polski. Wystawa prezentuje m. in. kadrę profesorską Uniwersytetu oraz przybliża życie i działalność rektora prof. Aleksandra Januszkiewicza (1872-1955).

W trakcie swojego wystąpienia Pan Minister powiedział, że uniwersytet Stefana Batorego to ważna część wspólnego polsko-litewskiego dziedzictwa historycznego, zaś działalność ówczesnej kadry Wydziału Medycznego ma duże znaczenie dla Litwy i Polski. W uroczystości uczestniczyli także m.in. ambasador RP Urszula Doroszewska, dziekan Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wileńskiego prof. Algirdas Utkus, prezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie Dariusz Żybort.

Ministrowie zdrowia Polski i Litwy, Łukasz Szumowski i Aurelijus Veryga, podpisali porozumienie o współpracy resortów zdrowia obydwu państw. Na podstawie porozumienia eksperci z obu ministerstw będą wymieniali się wiedzą i doświadczeniami nt. funkcjonowania i reform systemów ochrony zdrowia. Ministrowie omówili także pierwsze obszary współpracy w ramach porozumienia – współpracę litewskich ekspertów z powstającą Agencją Badań Medycznych i współpracę w ratownictwie medycznym.

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 07.12.2018 14:38
Osoba publikująca: Kinga Łuszczyńska
Zmodyfikowano: 07.12.2018 14:38
Osoba modyfikująca: Kinga Łuszczyńska