Nie będzie opłat za samą obecność rodziców przy dziecku w szpitalu

W konferencji prasowej udział wzięli minister zdrowia Łukasz Szumowski, sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko oraz podsekretarz stanu Zbigniew J. Król.

Dzieci to szczególna grupa pacjentów. Ich pobyt w szpitalu jest trudnym przeżyciem – zarówno dla nich, jak i dla rodziców. Chcemy uregulować warunki pobytu opiekunów przy najmłodszych pacjentach w placówkach opieki medycznej. Dlatego – przy wsparciu i we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP – pracujemy nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w tym zakresie.

„Obowiązująca ustawa umożliwia pobieranie opłat przez podmioty lecznicze i byłoby to zrozumiałe  oraz  logiczne, gdyby dotyczyły one konkretnych świadczeń dodatkowych, a nie samego przebywania rodzica przy dziecku. To musi zostać zmienione” – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas dzisiejszej konferencji w Ministerstwie Zdrowia.

Minister zaznaczył , że samo przebywanie z dzieckiem nie powinno być żadnym kosztem, ponieważ jest to prawo rodzica oraz małego pacjenta. Podkreślił, że pobyt rodziców z dzieckiem przyspiesza powrót małego pacjenta do zdrowia i poprawia jego rokowania.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zapewniła, że w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta znajdzie się wyraźny zapis, że  dyrektorzy szpitali nie będą mogli  pobierać dodatkowych opłat za sam pobyt rodziców w szpitalu. Opłaty będą mogły być pobierane tylko za korzystanie z dodatkowych usług (np. wymiana pościeli na łóżku, wyżywienie), a ich wysokość będzie musiała uwzględniać rzeczywiste koszty.

„Wychodzimy z projektem legislacyjnym, żeby raz na zawsze, jasno i czytelnie powiedzieć: za pobyt rodzica z dzieckiem nie pobieramy żadnych opłat” – podsumował minister Szumowski.

Szczegóły dotyczące proponowanych zmian znajdują się w prezentacji zamieszczonej poniżej.

Plany regulacji zasad przebywania rodziców z dzieckiem w szpitalu Pobierz plik: pdf Plany regulacji zasad przebywania rodziców z dzieckiem w szpitalu

Rozmiar : 0.16MB

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 19.04.2018 14:27
Osoba publikująca: Rafał Babraj
Zmodyfikowano: 19.04.2018 14:27
Osoba modyfikująca: Rafał Babraj