W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Noc Muzeów w Ministerstwie Zdrowia zbliża się wielkimi krokami!

15.05.2019

Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego pałacu Paca czy też pamiątkowe zdjęcie przy mównicy Ministra Zdrowia to tylko niektóre atrakcje czekające na osoby, które zechcą odwiedzić Ministerstwo Zdrowia w sobotę 18 maja 2019 r.

Noc muzeów

Czekamy na Państwa w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej 15. już od godziny 18.00 do 24.00. Każda grupa będzie zwiedzała zabytkowy gmach w towarzystwie zawodowego przewodnika, który opowie o ciekawostkach związanych z pałacem Paca i przybliży jego historię. Grupy będą wchodziły co 20 minut, a ostatnia z nich rozpocznie zwiedzanie o godz. 23.00.

W tym roku nasi goście będą mogli obejrzeć historyczne zdjęcia pałacu Paca oraz wystawę poświęconą prof. Relidze przygotowaną przez Główną Bibliotekę Lekarską. W trakcie Nocy Muzeów przedstawiciele Narodowego Centrum Krwi i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie opowiedzą jak ważne jest oddawanie krwi, a pracownicy POLTRNAPLANT-u poinformują jak zostać dawcą narządów, tkanek lub komórek do przeszczeu. Na dziedzińcu zaparkuje dentobus oraz karetka, które będzie można zwiedzać od środka. 

Dowiedzą się Państwo także, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej oraz w jaki sposób potwierdzić profil zaufany i zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Zbliżający się sezon wakacyjny to dobra okazja do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Historia Pałacu Paca przy Miodowej

Początki pałacu sięgają XVII wieku. Pałac Radziwiłłów został wzniesiony przy ul. Miodowej ok. 1690 roku na zlecenie ks. Dominika Mikołaja Radziwiłła, według projektu znakomitego architekta Tylmana z Gameren. Nazwa „pałac Paca”, pod którą wiele osób kojarzy gmach, pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to generał Ludwik Pac odkupił większość budynku i w 1824 roku rozpoczął jego przebudowę w stylu klasycystycznym. Podczas prac zleconych architektowi Henrykowi Marconiemu budynek zyskał nowe oblicze frontowej elewacji oraz charakterystyczną bramę wjazdową. To wówczas powstały m.in. sale gotycka czy mauretańska, które będzie można zobaczyć podczas Nocy Muzeów.

Jeśli są Państwo ciekawi dalszej historii pałacu, to zapraszamy w sobotę 18 maja!

Podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów prawie tysiąc osób zwiedziło siedzibę resortu zdrowia. Liczymy, że w tym roku będzie Państwa jeszcze więcej. Zapraszamy na Noc Muzeów pełną wrażeń!

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.05.2019 14:47 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
18.05.2019 14:47 Kinga Łuszczyńska