W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii dla 20 placówek medycznych z całej Polski

27.08.2019

20 ośrodków medycznych, 29 umów i ponad 31 mln zł. Przedstawiciele szpitali z całej Polski zebrali się w Ministerstwie Zdrowia, by podpisać umowy z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomirem Gadomskim na zakup nowoczesnego sprzętu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii dla 20 placówek medycznych z całej Polski

Nowoczesne mammografy, aparaty HDR do brachyterapii i stacje planowania leczenia – tak wygląda lista zakupów 21 podmiotów medycznych, które dziś spotkały się w Ministerstwie Zdrowia na podpisaniu umów o dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia na zakup nowoczesnego sprzętu w ramach poprawy jakości usług w diagnostyce i leczeniu chorób onkologicznych. 

Większość beneficjentów będzie realizować zadanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. „Doposażenie zakładów radioterapii”. Pierwsze umowy z tego projektu zostały podpisane w poniedziałek 26 sierpnia przez Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Józefę Szczurek-Żelazko w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. 

Wieloletnim priorytetem tego programu jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach Polski. Szczególnie tam, gdzie dostęp do takich świadczeń nie osiągnął wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Głównym celem w 2019 roku jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia, a także aparatów HDR. 

Nowoczesny sprzęt do radioterapii trafi do Białegostoku, Bielsko – Białej, Brzozowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Katowic, Kielc, Koszalina, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry.

Kolejnym zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, na które dziś podpisano umowy, jest „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy”. Ministerstwo Zdrowia inwestuje w sprzęt do diagnostyki raka piersi i w 2019 roku zaplanowało zakup i wymianę wyeksploatowanych mammografów analogowych, kładąc nacisk na zwiększenie liczby systemów cyfrowych. 

„Chcemy zapewnić pacjentkom jak najwyższe standardy badań. A wiemy, że najkorzystniejszym kierunkiem jest dążenie do realizacji badań skryningowych właśnie w systemie cyfrowym. Ten system jako jedyny minimalizuje zagrożenie wynikające z promieniowania jonizującego, dlatego chcemy, by tak bezpieczne mammografy pojawiły się w jak największej liczbie szpitali.” – mówił wiceminister Sławomir Gadomski. 

Nowoczesne mammografy trafią do Gdyni, Olsztyna, Koszalina, Poznania i Warszawy. 

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.08.2019 08:52 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
27.08.2019 15:01 Mateusz Klimczak