Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i operacje usunięcia zaćmy będą finansowane bezlimitowo

Konferencja Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Jacyny ws. bezlimitowego finansowania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i operacji usunięcia zaćmy

Skrócenie kolejek oraz poprawa dostępności do świadczeń dla Pacjentów w kluczowych zakresach - to główny cel działań podjętych przez Ministerstwo Zdrowia.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, podjął decyzję o bezlimitowym finansowaniu zabiegów usunięcia zaćmy oraz świadczeń diagnostyki obrazowej - tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Bezlimitowe finansowanie będzie obowiązywało od 1 kwietnia br. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie gwarantował zwiększenie kontraktów placówek raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń. Oznacza to, że NFZ sfinansuje wszystkie wykonane świadczenia co pozwoli na zwiększenie dostępności do świadczeń, tym samym skrócenie kolejek.

Wprowadzone w życie zmiany umożliwią do końca bieżącego roku skrócenie terminów oczekiwania na operację usunięcia zaćmy do maksymalnie 6-9 miesięcy oraz znaczące skrócenie terminów oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej.  

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku NFZ wydał blisko 700 mln zł na sfinansowanie 313 tys. operacji zaćmy oraz prawie miliard złotych na sfinansowanie 2,25 mln badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 04.03.2019 13:26
Osoba publikująca: Mateusz Klimczak
Zmodyfikowano: 20.05.2019 11:06
Osoba modyfikująca: Mateusz Klimczak