W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Osocze świeżo mrożone

Przechowywanie

Osocze przechowuje się zamrożone. Im szybciej zostanie zamrożone, tym więcej zawiera czynników krzepnięcia wrażliwych na wysoką temperaturę. Najwyższą wartość ma osocze, które zostanie schłodzone przed upływem 8 godzin od pobrania krwi (do temperatury -30°C lub niższej). Nazywa się ono osoczem świeżo mrożonym (FFP od ang. Fresh Frozen Plasma).

Po zamrożeniu FFP można je przechowywać do 3 lat w temp. ~25°C lub niższej.

Stosowanie

  • Osocze stosuje się przede wszystkim u osób z zaburzeniami krzepnięcia, szczególnie u chorych z niedoborem kilku czynników krzepnięcia i tylko wtedy, gdy nie są dostępne odpowiednie produkty osoczowych czynników krzepnięcia.
  • Osocze, które nie jest wykorzystane do celów leczniczych, można – po przetworzeniu – wykorzystać do produkcji leków krwiopochodnych (np. czynników krzepnięcia, albuminy i immunoglobuliny).

Otrzymywanie

  • Osocze otrzymuje się metodą automatycznej plazmaferezy lub przez odpowiednie odwirowanie krwi pełnej i zamrożenie w czasie, który umożliwia utrzymanie funkcjonalnego stanu labilnych czynników krzepnięcia.
  • Osocze jest całkowicie zamrażane (do temp. -30°C) w ciągu 6 godzin od zakończenia poboru metodą automatycznej plazmaferezy lub 8 godzin od zakończenia poboru krwi pełnej. Proces schładzania do temperatury -30°C trwa maksymalnie 1 godzinę.
  • Jedna jednostka osocza FFP (w zależności od metody produkcji) ma objętość 150–250 ml.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.11.2017 11:19 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}