W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracujemy nad wydłużeniem terapii dla pacjentów z SM w II linii leczenia

16.02.2018

W nawiązaniu do artykułu „Z końcem lutego ich terapia ma się zakończyć”, który został opublikowany wczoraj w „Super Expressie”, wyjaśniamy, że zawiera on nieprawdziwe informacje. Terapia chorych na SM w drugiej linii leczenia (czyli refundacja w programie lekowym: fingolimodu – produktu leczniczego Gilenya oraz natalizumabu – produktu leczniczego Tysabri) nie zakończy się w lutym.

Program „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu leczenia lekami terapii pierwszego rzutu lub w szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego (ICD-10 G 35)” umożliwia terapię w drugiej linii leczenia – ale do 60 miesięcy. To oznacza, że pacjenci, którzy rozpoczynają leczenie w programie, otrzymują refundowany lek przez 60 miesięcy. Chcemy wydłużyć ten czas. 

Co chcemy zmienić

Obecnie pracujemy nad wydłużeniem czasu leczenia w tym programie powyżej 60 miesięcy.

Do Ministerstwa wpłynęły wnioski refundacyjne obejmujące m.in. te zmiany

  • Tysabri (natalizumab) – wniosek został oceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). W rekomendacji nr 31/2016 z 2 czerwca 2016 r. Prezes Agencji zarekomendował objęcie refundacją tego produktu leczniczego we wnioskowanym zakresie. Jednak po pierwszym posiedzeniu negocjacyjnym z Komisją Ekonomiczną podmiot odpowiedzialny zawiesił wniosek. Do czasu jego odwieszenia przez Wnioskodawcę nie może być wykonywana żadna czynność w tej sprawie.
  • Gilenya (fingolimod) – zakończyły się prace w zakresie ustalenia treści wnioskowanego programu lekowego, a zgromadzony materiał dowodowy został już oceniony przez Agencję. W rekomendacji nr 77/2017 z dnia 24 listopada 2017 r. Prezes Agencji zarekomendował objęcie refundacją tego produktu leczniczego w ramach wnioskowanego programu, pod warunkiem okresowego monitorowania skuteczności i bezpieczeństwa terapii oraz zapewnienia efektywności kosztowej względem wszystkich analizowanych technologii opcjonalnych. Zakończyły się także negocjacje cenowe z Komisją Ekonomiczną i została wydana uchwała Komisji Ekonomicznej. Obecnie prowadzimy dalsze, intensywne negocjacje z Wnioskodawcą celem ustalenia jak najefektywniejszych warunków finansowania tej technologii medycznej. Mamy świadomość pilności i priorytetowości sprawy.

Należy wyjaśnić, że Minister zdrowia rozpatruje wnioski refundacyjne, biorąc pod uwagę m.in. stanowisko Komisji i rekomendację Prezesa Agencji, istotność stanu klinicznego, którego dotyczy wniosek, skuteczność kliniczną i praktyczną oraz bezpieczeństwo stosowania.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.02.2018 08:45 Rafał Babraj
Pierwsza publikacja:
19.02.2018 08:46 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}