W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reforma opieki psychiatrycznej

19.04.2018

Działania na rzecz poprawy stanu zdrowia psychicznego to jeden z naszych priorytetów. Przez wiele lat była ona zaniedbywana. Minister Łukasz Szumowski oraz wiceminister Zbigniew Król podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedzieli istotne zmiany w tym obszarze.

W konferencji prasowej udział wzięli minister zdrowia Łukasz Szumowski, sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko oraz podsekretarz stanu Zbigniew J. Król.

Co się zmieni

„W tym roku przeznaczymy dodatkowo ok 100 mln zł na psychiatrię – na zwiększenie wyceny świadczeń, na wyrównanie różnic między województwami i na pilotaż” – poinformował minister Szumowski. – „Chcielibyśmy, aby psychiatria była bardziej współczesna. Żeby pierwszy kontakt osoby z depresją nie był w zamkniętym zakładzie w szpitalu, ale w opiece środowiskowej. Aby leczenie i opieka nad pacjentem były bliżej domu.  Chcemy też wzmocnić rolę opieki psychologicznej i pedagogicznej w opiece nad dziećmi i młodzieżą.  Chcemy by  psychiatria była przyjaźniejsza,  lepiej wyceniona  a  nakłady na nią rosły.”

Wiceminister Zbigniew Król poinformował, że na ten rok zaplanowane są dwie ważne inicjatywy. Pierwsza dotyczy zmiany wycen procedur psychiatrycznych, a druga uruchomieniu pilotażu centrów zdrowia psychicznego.

Pilotaż

Pilotaż rusza 1 lipca i potrwa 3 lata. Wiceminister Król opisał planowane zasady organizacji i finansowania  oraz  wskazał dwa obszary ważne z punktu widzenia pacjenta.

1. Centrum zdrowia psychicznego będzie posiadało punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny dla pacjenta i jego rodziny.

„Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny ma udzielać nie tylko informacji. W tym punkcie będzie można uzyskać określoną usługę terapeutyczną, a jeśli będzie taka potrzeba, gdy ten stan kryzysowy będzie na tyle duży – również skierowanie w odpowiednie ręce, do odpowiedniej instytucji w danym obszarze. Punkt koordynacyjny ma być elementem pierwszego kontaktu osoby, która potrzebuje takiej pomocy” – wyjaśnił wiceminister Król.

2. Usankcjonowanie w procesie terapeutycznym tzw. asystenta zdrowienia.

„Asystent zdrowienia, to osoba, która jest już wyprowadzona z kryzysu psychicznego, która wie ze swojego doświadczenia, jakie to są problemy – powiedział wiceminister. – „Chcemy usankcjonować obecność asystentów zdrowienia. Mamy już dobre doświadczenia w Polsce”.

Szczegóły projektu znajdują się w prezentacji załączonej poniżej.

Materiały

Pomoc bliżej pacjenta - rewolucyjne zmiany w opiece psychiatrycznej
Pomoc​_bliżej​_pacjenta​_-rewolucyjne​_zmiany​_w​_opiece​_psychiatrycznej.pdf 0.20MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.07.2019 15:29 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
23.07.2019 15:29 Mateusz Klimczak