Spotkanie z przedstawicielami pionu medycznego w Pentagonie i Veterans Health Administration

PENTAGON MZ

"To niezwykle ważne spotkanie z uwagi na konieczność budowania odpowiedzialnej ochrony zdrowia w zakresie obronności kraju" - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.  

Model funkcjonowania tego obszaru opieki w Stanach Zjednoczonych jest mocno rozbudowany, zaś USA przeznacza pokaźne środki na opiekę medyczną dla weteranów oraz medycynę pola walki. Amerykańska armia jest mocno dotowana także w zakresie nowych technologii. Wiele z tych, które powstały w wyniku finansowania wojska, wchodzi później do codziennego użycia, szczególnie w obszarach medycyny regeneracyjnej czy opieki nad pacjentami ze stresem pourazowym. 

Prof. Piotr Czauderna zaznaczył, że Polska i Stany Zjednoczone, mimo pewnych różnic, mają wiele wspólnych punktów w modernizacji systemu ochrony zdrowia. "Rozmowy w HHS i Pentagonie udowodniły, że mamy podobne cele, chociażby opracowanie wskaźników jakościowych czy obniżenie kosztów. Jest duże zainteresowanie współpracą z nowo powstałą Agencją Badań Medycznych w ramach badań klinicznych i wierzę, że wykorzystamy tę szansę" - dodał.

Veterans Health Administration

Sieć Veterans Health Administration zrzesza kilkaset szpitali, które świadczą usługi nie tylko weteranom, ale także innym pacjentom. Polsko-amerykańskie rozmowy dotyczyły także modelu zarządczego sieci, który funkcjonuje bardzo sprawnie i jest efektywny.

Veterans Health Administration jest największym zintegrowanym systemem opieki zdrowotnej w Ameryce, zapewniającym opiekę w 1250 placówkach, w tym 172 ośrodkach medycznych i 1 069 placówkach opieki ambulatoryjnej o różnym stopniu złożoności, obsługujących co roku 9 milionów zapisanych weteranów.

 

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski z wizytą w Pentagonie
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 27.03.2019 17:17
Osoba publikująca: Kinga Łuszczyńska
Zmodyfikowano: 20.05.2019 10:54
Osoba modyfikująca: Mateusz Klimczak