W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule „Gazety Wyborczej” z 24 sierpnia 2018 r.

22.10.2018

Ministerstwo Zdrowia dwukrotnie zwracało się do redakcji „Gazety Wyborczej” o  sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule „Kto miesza w naszych lekach” red. Judyty Watoły z dnia 24 sierpnia 2018 r. Sprostowanie do dzisiaj nie zostało opublikowane. 

Treść sprostowania:

Nieprawdziwe są informacje zawarte w artykule pt. „Kto miesza w naszych lekach” autorstwa pani Judyty Watoły (wydanie „Gazety Wyborczej” z 24 sierpnia 2018 r.), jakoby decyzje refundacyjne zapadały pod czyjeś dyktando. Opisane w artykule red. Judyty Watoły decyzje refundacyjne były zgodne z obowiązującymi przepisami, podjęte w trosce o dobro pacjentów oraz korzystne z punktu widzenia finansów publicznych. Proces przygotowywania i podejmowania tych decyzji pozostawał pod ścisłym nadzorem organów państwa pilnujących przestrzegania prawa oraz interesu publicznego. Realizując politykę zdrowotną państwa, minister zdrowia kieruje się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM) oraz oceny technologii medycznych (HTA). Ma to zapewnić przejrzystość i racjonalność podejmowanych decyzji o alokacji środków publicznych.

Nieprawdą jest sugestia, jakoby decyzje refundacyjne dotyczące leku herceptyna i jego odpowiednika się opóźniały. Decyzje o zrównaniu i refundacji obu postaci leku zostały podjęte najszybciej, jak to było możliwe i weszły w życie z dniem 1 lipca, czyli w pierwszym możliwym terminie. Zarejestrowanie leku biorównoważnego nastąpiło bowiem w maju 2018 roku, wniosek refundacyjny został złożony 25 maja br., decyzje refundacyjne dotyczące leku oryginalnego, jak i biorównoważnego wydano 28 czerwca br. 
Nieprawdą jest także sformułowanie, jakoby złożenie rezygnacji przez jedną z urzędniczek nastąpiło pod presją. W wyniku konfliktu personalnego między dwiema pracownicami Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji uruchomiono dwie procedury antymobbingowe. Niezależne komisje, działające zgodnie z procedurami, stwierdziły, że działania podejmowane przez obie strony nie wyczerpują znamion kodeksowej definicji mobbingu. 

Nieprawdziwa jest również teza, jakoby minister zdrowia nie chciał wyjaśnić sprawy. Reagując na zaistniałą sytuację i dążąc do wykluczenia jakichkolwiek wątpliwości, 9 lipca br. minister zdrowia wystąpił do CBA z prośbą o zbadanie prawidłowości działania Ministerstwa Zdrowia przy podejmowaniu wybranych decyzji refundacyjnych. Wbrew stwierdzeniom autorki ww. artykułu, zapewnienie funkcjonowania i ciągłości pracy Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji jest niezagrożone. Odejścia pracowników są na bieżąco uzupełniane. Od 15 listopada 2015 r. do 24 sierpnia 2018 r. z departamentu odeszły 32 osoby, a przyszło 26 osób.
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.10.2018 15:05 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
22.10.2018 15:05 Kinga Łuszczyńska
{"register":{"columns":[]}}