W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Standardy postępowania w przypadkach choroby nowotworowej u kobiet w ciąży

12.12.2018

Sposoby prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym zostały przedstawione w "Standardach postępowania w przypadkach choroby nowotworowej u kobiety w ciąży", opracowanych przez ekspertów pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii i prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii.

Znajomość i stosowanie w praktyce medycznej wypracowanych Standardów jest szczególnie istotne ze względu na obserwowane w ostatnich latach zwiększenie częstotliwości występowania nowotworów złośliwych w ciąży. Jak wiadomo, zachorowalność na nowotwory wzrasta wraz z wiekiem, co mając na uwadze coraz późniejszy wiek kobiet decydujących się na macierzyństwo, może stanowić jedną z głównych przyczyn tego zjawiska Najczęściej występujące nowotwory u kobiet w ciąży to: rak piersi, rak szyjki macicy, chłoniaki i białaczki oraz czerniak. 

Standardy w sposób szczególny zwracają uwagę na uśpioną czujność onkologiczną w przypadku ciężarnych. Rozpoznanie i leczenie nowotworu w ciąży utrudniają zarówno zachodzące w czasie ciąży zmiany fizjologiczne, jak również szereg dolegliwości uznawanych za typowe w tym okresie. Z drugiej strony, wykonywane w trakcie ciąży badania diagnostyczne i konsultacje medyczne sprzyjają wcześniejszemu rozpoznaniu niektórych nowotworów. W trakcie diagnostyki nowotworu oraz jego leczenia należy mieć na uwadze:

  • skuteczność leczenia i bezpieczeństwo przyszłej matki,
  • zabezpieczenie płodu i przyszłego noworodka przed niepożądanymi działaniami prowadzonego postępowania przeciwnowotworowego. 

Rokowanie chorych, u których nowotwór jest rozpoznany w okresie ciąży, jest podobne jak u kobiet nieciężarnych w przypadku identycznego stopnia zaawansowania. Odpowiednio dobrana terapia nie stanowi ryzyka dla płodu oraz dalszego rozwoju dziecka, nie traci również swej skuteczności.

Pogłębiona diagnostyka chorób nowotworowych w okresie ciąży i prowadzenie leczenia przeciwnowotworowego powinno odbywać się w wyspecjalizowanych ośrodkach z koniecznością ścisłej współpracy między ginekologami-położnikami i neonatologami oraz onkologami różnych specjalności.

Znajomość i stosowanie przedmiotowych standardów może w wielu przypadkach uchronić kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową przed dramatycznym wyborem pomiędzy swoim życiem a życiem dziecka.

Materiały

Standardy postępowania - część 1
Standardy​_postępowania​_Cz​_I.pdf 0.28MB
Standardy postępowania - część 2
Standardy​_postępowania​_Cz​_II.pdf 0.29MB
Standardy postępowania - część 3
Standardy​_postępowania​_Cz​_III.pdf 0.29MB
Standardy postępowania - część 4
Standardy​_postepowania​_Cz​_IV.pdf 0.38MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.12.2018 10:52 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
12.12.2018 10:36 Kinga Łuszczyńska
{"register":{"columns":[]}}