W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowisko MZ w sprawie decyzji refundacyjnych opisanych w art. Judyty Watoły w „GW” 17.12.2018 roku

17.12.2018

W związku z kolejnym artykułem red. Judyty Watoły w „GW” dotyczącym refundacji leków, zawierającym nieprawdziwe informacje, Ministerstwo Zdrowia informuje:  

1.Proces odnowienia decyzji refundacyjnych, upływających z końcem 2018 roku, wiąże się z negocjacjami cen.  W ramach obowiązujących procedur Komisja Ekonomiczna odrzuciła wnioski części firm w oczekiwaniu, że złożą one nowe, korzystniejsze z punktu widzenia pacjentów i finansów publicznych oferty. Tak się dzieje, w wielu przypadkach producenci składają kolejne oferty z cenami niższymi niż poprzednio.
2. Ministerstwo Zdrowia prowadzi negocjacje w celu uzyskania niższych cen, oznaczających niższe dopłaty pacjentów lub niższe koszty refundacji dla finansów publicznych. W zdecydowanej większości przypadków zabiegi Ministerstwa Zdrowia przynoszą oczekiwane skutki. Osiągnięte w ten sposób oszczędności zostaną wykorzystane do sfinansowania nowych terapii i leków. 
3.Dzięki skutecznym negocjacjom będzie możliwe poszerzenie listy leków refundowanych o nowe leki. Jednocześnie polskim pacjentom nie zabraknie leków, które były dotychczas refundowane, a co więcej - w większości przypadków kupią je taniej.
4. Ponowne opublikowanie projektu nowej listy refundacyjnej nastąpiło z powodu błędu systemu informatycznego, tzn. algorytmu obliczeniowego systemu SOLR. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym stosownym komunikatem umieszczonym na stronie internetowej resortu. Nieścisłości zostały skorygowane przez pracowników resortu i nowy, poprawiony projekt został następnie opublikowany.   
5. Z uwagi na fakt, że do dnia dzisiejszego nie wszystkie procesy dotyczące odnowienia decyzji refundacyjnych zostały zakończone, rozstrzygnięcia zapadają każdego kolejnego dnia. Z tego powodu nowy opublikowany projekt zawierał 39 nowych pozycji.
6. Sprawy poszczególnych leków od początku do końca prowadzone były przez jednego podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Proces przygotowywania i podejmowania decyzji refundacyjnych regulują zapisy ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów. Pozostaje on także pod ścisłym nadzorem odpowiednich organów państwa (m.in. CBA) pilnujących przestrzegania prawa oraz interesu publicznego. Realizując politykę lekową państwa, minister zdrowia kieruje się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EMB) oraz oceny technologii medycznych (HTA). Ma to zapewnić przejrzystość i racjonalność podejmowanych decyzji o alokacji środków publicznych. 
7. Pani redaktor Judyta Watoła otrzymuje odpowiedzi na pytania zgłaszane do Ministerstwa Zdrowia, za pośrednictwem Biura Prasy i Promocji MZ i w terminach zgodnych z Prawem prasowym. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.12.2018 14:52 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
17.12.2018 14:52 Kinga Łuszczyńska
{"register":{"columns":[]}}