W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Krwiodawstwa – podziel się tym, co masz najcenniejsze

13.06.2019

1,2 mln pobrań, ponad 1,5 mln przetoczeń i 600 tysięcy krwiodawców to wynik ubiegłorocznej kampanii „Twoja krew, moje życie”. 13 czerwca w Ministerstwie Zdrowia odbyła się inauguracja kolejnej edycji „Trasy Czerwonej Nitki” i podpisanie listu intencyjnego w ramach programu „Kolej na Ciebie – uratuj życie” promującej ideę honorowego krwiodawstwa.

Światowy Dzień Krwiodawstwa – podziel się tym, co masz najcenniejsze

Wakacje to trudny czas dla krwiodawstwa. Wynika to z częstych wyjazdów Honorowych Dawców Krwi, a także studentów, którzy chętnie oddają krew w celu ratowania życia i zdrowia innych. Jednak to nie jedyny problem, wakacyjne wyjazdy wiążą się z wzmożonym ruchem na drogach, a to z kolei z częstymi wypadkami drogowymi, których ofiary najczęściej potrzebują krwi. Wszystko to składa się na zwiększenie zapotrzebowania i częściowe niedobory krwi w Centrach Krwiodawstwa. 

By zapobiec sytuacji, gdy krwi zabraknie, powstała akcja „Twoja krew, moje życie”, której celem jest promowanie idei oddawania krwi. W ramach tego programu powstała również „Trasa Czerwonej Nitki”, której celem jest pokazanie, że krew łączy ludzi, tworząc nierozerwalną sieć. 

- Krew jest o tyle wyjątkowa, że nie da się jej wyprodukować. Mimo prowadzenia wielu prac naukowych, mimo rozwoju, z którym spotykamy się w różnych dziedzinach medycyny i  farmakoterapii, ta krew otrzymywana przez Honorowych Dawców Krwi jest niezastępowalna. To produkt, którego nie jesteśmy w stanie syntetycznie pozyskać, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie – mówił Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. 

Czerwona Nitka to symbol, który pokazuje, że wokół każdego z nas są ludzie oddający krew i warto wziąć z nich przykład, czyli dosłownie – „złapać czerwoną nitkę”, tworząc w Polsce sieć ludzi, którzy są świadomi potrzeby oddawania krwi, robią to chętnie i regularnie, zabezpieczając krajowe potrzeby w tym zakresie. Prawie każdy z nas może: oddać krew, wpisać się w społeczność krwiodawców i mieć swój udział w ratowaniu życia innych. 

- W decyzji o oddaniu krwi, może pomóc świadomość, komu ta krew jest potrzebna. Dzięki niej ratujemy m.in. noworodki, osoby po przeszczepach i ludzi po wypadkach, dlatego ten okres wakacyjny jest tak istotny, bo przecież wszyscy przemieszczamy się po całej Polsce w celu wypoczynku. Warto przed wyjazdem uwzględnić oddanie krwi, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ta krew też może być potrzebna – tłumaczyła Małgorzata Lorek, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Chcąc włączyć się w promowanie krwiodawstwa w Polsce po raz trzeci PKP włączyło się do akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie”. List intencyjny podpisał Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia, Prezesa Zarządu PKP S.A., Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP i Dyrektor Narodowego Centrum Krwi o wzajemnej współpracy w ramach III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” organizowanej przez Fundację Grupy PKP.

- To wspaniała akcja, a środowisko kolejarskie, które mam przyjemność reprezentować, od wielu lat uczestniczy w akcji Honorowego Krwiodawstwa. Kolejarska Służba Krwi istnieje od dziesięcioleci. Miała swoje słabsze momenty, ale w ostatnim czasie reaktywujemy tę działalność i takie projekty z pewnością będą w tym pomagać – zapewniał Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A.

W ramach programu „Kolej na Ciebie – uratuj życie” 23 lipca 2019 r. przy dwunastu dworcach kolejowych w całej Polsce staną mobilne punkty poboru krwi. Wolontariusze zachęcający do oddania krwi będą czekać m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Tarnowie, Szczecinie, Krakowie i Katowicach. W ramach dwóch poprzednich edycji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” oddano łącznie 161 litrów krwi!

Tego dnia pod Ministerstwem Zdrowia stanął Krwiobus, w którym pracownicy Ministerstwa Zdrowia na czele z Panią Minister Józefą Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Anną Goławską, Dyrektor Generalną oddali krew. 

Zwiększanie świadomości Polaków o istocie krwiodawstwa ma niebagatelne znaczenie dla kondycji polskiej służby zdrowia. W 2018 roku ogólna liczba pobrań wyniosła ponad 1,2 mln. W każdym roku wykonywanych jest ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników. 

Ciągle nie wynaleziono syntetycznej krwi, dlatego wsparcie człowieka dla zdrowia i życia innych jest niezwykle istotne. Wzrost zapotrzebowania na krew kieruje nas w stronę zwiększenia empatii na drugiego człowieka i dzieleniem się tym, co mamy najcenniejsze. Krew ludzka jest bezcenna i nie istnieje żadna substancja, która może ją zastąpić. 

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.06.2019 20:05 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
27.06.2019 20:05 Kinga Łuszczyńska