W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowy o Współpracy Ministra Zdrowia z Europejskim Regionalnym Biurem WHO

W ramach współpracy Światowej Organizacji Zdrowia z Polską podpisywane są Dwuletnie Umowy o Współpracy Ministra Zdrowia z Europejskim Regionalnym Biurem WHO. Umowy stanowią praktyczne ramy dla tej współpracy.

Biennial Collaborative Agreement (BCA) 2018-2019

W dniu 7 grudnia 2017 r. została zawarta Dwuletnia Umowa o Współpracy pomiędzy Ministrem Zdrowia Rzeczpospolitej Polskiej a Regionalnym Europejskim Biurem Światowej Organizacji Zdrowia na lata 2018-2019 (BCA 2018-2019). Umowę podpisali Pan Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia oraz Pani Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalna WHO.

Umowy BCA podpisywane są na okres 2 lat i przewidują działania, będące odpowiedzią na aktualne problemy systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Umowa BCA 2018-2019 określa priorytety działań, które realizowane będą w następujących obszarach programowych:

  • choroby niezakaźne (wsparcie w opracowywaniu działań na rzecz zwalczania chorób niezakaźnych w ramach POZ).
  • żywienie (wspieranie opracowania i wdrożenia polityk na temat żywienia na wczesnym etapie życia; wsparcie oceny żywności dla niemowląt i małych dzieci; monitorowanie wdrożenia polityk na rzecz profilaktyki otyłości).
  • równość, determinanty społeczne, równouprawnienie płci i prawa człowieka (wsparcie w zakresie rozszerzania badań i wykorzystywania dowodów dotyczących społecznych determinantów zdrowia oraz równości w zdrowiu w ramach założeń polityki krajowej oraz międzysektorowych procesów decyzyjnych – wymiana doświadczeń).
  • zintegrowana opieka zdrowotna ukierunkowana na pacjenta (wparcie w celu wzmocnienia roli personelu medycznego w ramach POZ w kontekście systemów opieki zdrowotnej ukierunkowanej na pacjentów).
  • systemy ochrony zdrowia, informacje i dowody (wsparcie w celu wzmocnienia roli personelu medycznego w ramach POZ w kontekście systemów opieki zdrowotnej ukierunkowanej na pacjentów; pomoc techniczna w zakresie poprawy jakości usług w systemie opieki zdrowotnej; wsparcie na rzecz korzystania z norm międzynarodowych dotyczących informacji i statystyk dotyczących zdrowia oraz metod, których celem jest zwiększenie interoperacyjności wymiany danych i systemów danych; wsparcie na rzecz wzmacniania mechanizmów ciągłego zwiększania zdolności krajowych oraz zarządzania wiedzą i jej przełożenia na praktykę w celu wspierania realizacji polityki i interwencji w zakresie zdrowia publicznego – EVIPNet – kontynuacja działań podejmowanych w ramach umowy BCA na lata 2014-2015 oraz 2016-2017).

Wymienione wyżej działania zostaną sfinansowane z budżetu WHO.

Zobacz: Umowa o Współpracy ministra zdrowia z Europejskim Regionalnym Biurem WHO na lata 2018-2019 (DOC).

Biennial Collaborative Agreement (BCA) 2016-2017

15 września 2015 r. Minister Zdrowia podpisał dwuletnią umowę o współpracy z Europejskim Biurem Regionalnym WHO na lata 2016-2017. Umowa określa priorytety, które będą realizowane w następujących obszarach:

  • choroby niezakaźne (badania otyłości wśród dzieci w wieku 6-9 lat – kontynuacja działań podejmowanych w ramach zakończonej umowy BCA 2014-2015),
  • przemoc i urazy (wzmacnianie systemu zdrowotnego w Polsce w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania przemocy wobec dziecka),
  • żywienie (promocja karmienia piersią i żywienia uzupełniającego niemowląt i dzieci oraz monitorowanie i ocena skuteczności rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach),
  • promocja zdrowia przez całe życie (tworzenie i wykorzystywanie danych z zakresu społecznych determinantów zdrowia),
  • zintegrowany system opieki zdrowotnej (poprawa jakości usług przez włączenie zagadnień związanych z bezpieczeństwem pacjenta do programu kształcenia medycznego),
  • system ochrony zdrowia, informacja i dane (zwiększanie krajowego potencjału w zakresie zarządzania wiedzą i jej przełożenia na praktykę w celu wspierania realizacji polityki i interwencji w zakresie zdrowia publicznego – EVIPNet – kontynuacja działań podejmowanych w ramach bieżącej umowy BCA 2014-2015).
     

Zobacz: Umowa o Współpracy ministra zdrowia z Europejskim Regionalnym Biurem WHO na lata 2016-2017 (DOC).

Umowy w latach 2008-2015

  1. Biennial Collaborative Agreement, BCA na lata 2014 – 2015 (DOC 433 KB, PDF 11,4 MB)
  2. Biennial Collaborative Agreement (BCA)2012 – 2013 (DOC 18,8 MB, PDF)
  3. Biennial Collaborative Agreement (BCA)2010 – 2011 ( DOC 2,32 MB, PDF 854 KB)
  4. Biennial Collaborative Agreement (BCA)2008 – 2009 (DOC 200 KB, PDF 64,4 K)

Wypracowane narzędzia:

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.08.2019 14:01 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
26.03.2018 09:39 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}