W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne projekty MZ i MEiN w zakresie profilaktyki zdrowotnej

07.09.2022

6 września w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek uczestniczyli w zajęciach o profilaktyce zdrowotnej. Podczas wspólnej konferencji prasowej przedstawili działania MEiN i MZ w zakresie edukacji o zdrowiu.

Podczas konferencji prasowej szef MEiN mówił, że programy ministerstw są odpowiedzią na problemy zdrowotne dzieci i młodzieży wynikające z długotrwałego okresu nauki zdalnej. Jednocześnie zapowiedział realizację kolejnego przedsięwzięcia: programu Junior-Edu-Żywienie. Jest to program badawczo-edukacyjny, który pozwoli skorzystać nauczycielom w całej Polsce z profesjonalnych materiałów edukacyjnych na temat zdrowego stylu życia i zdrowego żywienia.

Założenia akcji edukacyjnej skierowanej do uczniów klas I-III przybliżał Minister Zdrowia Adam Niedzielski. – Najważniejsze jest to, że dzieci będą się od małego, co to znaczy zdrowo żyć – wskazał szef resortu zdrowia.

Z kolei wiceminister Marzena Machałek mówiła o „Tygodniu dla profilaktyki chorób zakaźnych”. To wspólne przedsięwzięcie MEiN i GIS. – Akcja ma pokazać, jak ważne w profilaktyce są szczepienia, nie tylko te związane z COVID-19 - podkreślała.

Junior-Edu-Żywienie

Wspólnym projektem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia w zakresie edukacji żywieniowej jest program Junior-Edu-Żywienie (JEŻ). Jego celem jest opracowanie i przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej wśród uczniów klas I-VI szkół podstawowych. W ramach akcji zostaną opracowane materiały edukacyjne oraz scenariusze zajęć. Odbędą się również szkolenia nauczycieli w zakresie zdrowego i racjonalnego odżywania.

Program obejmie ponad 2 tys. szkół z całej Polski i będzie realizowany przez specjalistów w dziedzinie żywienia i dietetyki z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

„Zdrowe dzieciaki to my”!

Dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej Ministerstwo Zdrowia uruchamia natomiast program „Zdrowe dzieciaki to my”!. To materiały edukacyjne o zdrowych nawykach żywieniowych, wpływie ruchu na zdrowie, snu czy szczepień. Mają one atrakcyjną dla dzieci szatę graficzną, zawierają m.in. wykreślanki, rysowanki, rozsypanki wyrazowe, quizy. Z kolei nauczyciele otrzymają gotowe scenariusze lekcji.

Materiały przygotowali eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz metodykami z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Patronat nad projektem objął Minister Edukacji i Nauki. Materiały będą dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.

Uzupełnieniem materiałów jest gra planszowa „Piramida Zdrowia” opracowana przez MZ, która już trafiła do szkół.

Pierwsze zajęcia w ramach akcji „Zdrowe dzieciaki to my”! odbyły się w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach. Uczestniczyli w nich ministrowie Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek oraz wiceminister Marzena Machałek. Podczas zajęć ministrowie rozmawiali z dziećmi na temat tego, co należy robić, aby zachować zdrowie i dobrą kondycję.

Podczas zajęć uczniowie klasy III opowiadali o ulubionych aktywnościach fizycznych i sportach, jakie uprawiają po lekcjach. Mówili także o swoich ulubionych warzywach i owocach, które jedzą na co dzień.

„Mam supermoc – dbam o zdrowie”

MZ zleciło również przeprowadzenie kampanii edukacyjnej „Mam supermoc – dbam o zdrowie”. Jest ona skierowana do dzieci i młodzieży. Wystartowała w maju 2022 i potrwa do maja 2023 roku. Celem akcji jest popularyzowanie wiedzy z zakresu profilaktyki przeciwnowotworowej.

„Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”

To wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Akcja będzie dla szkół okazją, aby w przyjaznej atmosferze i ciekawej formie przeprowadzić kampanię propagującą korzyści dotyczące zdrowia i wczesnej profilaktyki.

„Zdrowe Życie”

„Zdrowe Życie” to wspólny projekt Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. W jego realizację włączy się także Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Pary Prezydenckiej, która jednocześnie patronuje całemu programowi.

{"register":{"columns":[]}}