W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólnie dla Zdrowia: Wykorzystajmy polski potencjał naukowy dla dobra pacjenta

08.05.2019

„Musimy pamiętać, że nie każde nowe rozwiązanie jest innowacyjne, dlatego chciałbym, żebyśmy dziś zastanowili się nad definicją innowacji i nad tym, na ile innowacje są konieczne w systemie zdrowia, biorąc pod uwagę ograniczone środki” – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wspólnie dla Zdrowia: Wykorzystajmy polski potencjał naukowy dla dobra pacjenta

„Obszar innowacji w zdrowiu jest trochę pomijany, a należy pamiętać, że napędzają one postęp w leczeniu pacjentów. Wczoraj ogłosiliśmy rozszerzenie pilotażu trombektomii mechanicznej na całą Polskę. To także innowacyjna metoda, która pozwala skuteczniej leczy pacjentów” – dodał szef resortu zdrowia.

Należy zadać sobie pytanie, czym jest innowacja? To techniki stosowane w celu poprawy efektów leczenia, digitalizacja, telemedycyna, ale też wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu wypracowania algorytmów, dzięki którym skrócimy czas dowozu pacjenta do specjalistycznej placówki. Budowanie bazy danych, wskaźników, analityka – to także można by postrzegać jako innowacyjne rozwiązania

Minister zdrowia podkreślił, że na koniec 2017 roku wartość światowego rynku szacowano na 414 mld dolarów. W 2013 roku wynosiła ona 270,5 mld dolarów. Szacuje się, że do 2025 roku światowy rynek biotechnologii osiągnie poziom 727,1 mld USD, z czego około 60 proc. wygeneruje branża farmaceutyczna.

W dziedzinie medycyny firmy farmaceutyczne w Europie przeznaczają na badania i rozwój ok. 16 proc. Przychodów, a znaczna część to właśnie inwestycje w biotechnologię. Nakłady poniesione na B+R przez Polskie firmy biotechnologiczne w 2017 wyniosły 825 mln zł (wzrost o 8,9 proc. w porównaniu do 2016r. ) „Pod względem innowacyjności polska gospodarka zajmuje 26 miejsce w rankingu European Innowation Screanbord 2018. „Chcemy rozwijać rynek biotechnologii, pracować z liderami, najlepszymi ośrodkami na świecie” – podsumował prof. Szumowski.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.05.2019 09:52 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
10.05.2019 09:52 Kinga Łuszczyńska