W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych

Zdarzenia, w wyniku których co najmniej dwie osoby znalazły się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, dzielą się na:

  • Zdarzenie mnogie – zapotrzebowanie na kwalifikowaną pierwszą pomoc i medyczne czynności ratunkowe nie przekracza możliwości podmiotów ratowniczych obecnych na miejscu zdarzenia.
  • Zdarzenie masowe – zapotrzebowanie na kwalifikowaną pierwszą pomoc i medyczne czynności ratunkowe przekracza możliwości podmiotów ratowniczych obecnych na miejscu zdarzenia.

Z uwagi na fakt, iż nie każde zdarzenie mnogie wymaga wdrożenia specjalnego trybu organizacji pracy w poszczególnych podmiotach biorących udział w obsłudze takiego zdarzenia oraz mobilizacji i uruchomienia dodatkowych sił i środków, określono kiedy obligatoryjnie należy wdrożyć przedstawianą procedurę postępowania.  

Procedura postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych

Procedury opracował zespół ekspertów w zakresie ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.

Opis sposobu postępowania i koordynacji działań ratunkowych na miejscu zdarzenia powstały we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny ratunkowej. Stosowanie Procedury postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych poprawia bezpieczeństwo poszkodowanych, skuteczność działania służb ratunkowych, jak również szpitali przyjmujących poszkodowanych.

Procedury zawierają także wzory dokumentów, dotyczące zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych. Właściwe ich wypełnienie pozwala na wnikliwą analizę działań ratunkowych. Podsumowanie tych działań zawiera kartę spostrzeżeń i propozycji dla Ministerstwa Zdrowia. Karta ma pomóc wypracować zmiany i optymalizację obowiązującej procedury, a także innych obszarów, które mają wpływ na skuteczność akcji ratowniczej.

Pliki do pobrania:

Materiały

Procedura postępowania na wypadek zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych – wersja 2.0.
PROCEDURA​_POSTĘPOWANIA​_NA​_WYPADEK​_ZDARZENIA​_Z​_DUŻĄ​_LICZBĄ​_POSZKODOWANYCH​_-​_WERSJA​_20.pdf 1.05MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.09.2020 13:51 Bartłomiej Celejewski
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}