W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w sektorze zdrowia dzięki „Zdrowej Przyszłości”

21.01.2022

Zdrowa przyszłość

Zwiększenie dostępności do świadczeń, poprawa ich jakości, rozwój profilaktyki, uatrakcyjnienie zawodów medycznych czy rozwijanie opieki domowej i środowiskowej - to niektóre rozwiązania przedstawione w dokumencie strategicznym „Zdrowa Przyszłość” przygotowanym przez ministra zdrowia.

Dokument strategiczny „Zdrowia Przyszłość” to kompleksowe zestawienie ważnych i potrzebnych zmian w sektorze zdrowia w Polsce. Jest także odpowiedzią na wyzwania, jakie pandemia postawiła systemowi ochrony zdrowia. Dokument to  kontynuacja „Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020” wymaganego przez Komisję Europejską jako warunek wydatkowania środków europejskich.

- Przy pomocy profesjonalnych narzędzi zarządczych opracowaliśmy strategię „Zdrowa Przyszłość”, bo chcemy zbudować plan całościowy, który będzie również pokazywał, jak mierzyć efekty dokonywanych postępów - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wykorzystaliśmy zrównoważoną kartę wyników, narzędzie, które w innych dziedzinach biznesowych jest wykorzystywane do planowania strategicznego. Podzieliliśmy nasze zamierzenia i cele na cztery obszary: pacjent, procesy, rozwój i finanse.

Celem strategii jest wydłużenie życia i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa. Obecnie w analizach epidemiologicznych coraz więcej uwagi przywiązuje się nie tylko do długości życia, ale również do jego jakości. Niezbędne do tego jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej skutkującej poprawą stanu zdrowia obywateli i zwiększeniem ich satysfakcji z usług medycznych.

„Zdrowa Przyszłość” to także kompleksowa strategia reformy i rozwoju opieki nad osobami starszymi oraz osobami z zaburzeniami psychicznymi. Rozwój zasobów kadrowych, rozwój form opieki dziennej, domowej oraz innowacyjnych form opieki będą narzędziami służącymi poprawie jakości życia i zdrowia seniorów i ich opiekunów. Planuje się także wspieranie opiekunów nieformalnych i koordynację opieki środowiskowej.

W zakresie opieki psychiatrycznej zakładane są inwestycje w kadry i poprawa jakości kształcenia w dziedzinie psychiatrii i innych specjalizacji zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego. Planowana jest też m.in. zmiana organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej i inwestycje infrastrukturalne.

- Jest niezmiernie istotne, by  zdrowie w obliczu aktualnej, trudnej sytuacji zostało bardzo docenione w polityce państwa. Wzrost nakładów na zdrowie jest zobowiązaniem, przede wszystkim do pilnowania racjonalnego wydatkowania środków. Inwestowanie w zdrowie decyduje bowiem o tym, jak szybko wyjdziemy z kryzysu wywołanego epidemią – dodaje minister Niedzielski.

Strategia „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.” została przyjęta przez Radę Ministrów i podpisana przez Prezesa Rady Ministrów.

Materiały

RAMY STRATEGICZNE ROZWOJU SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA NA LATA 2021–2027, Z PERSPEKTYWĄ DO 2030 R.
Zdrowa​_Przyszłość​_tekst​_uchwalony​_27122021.pdf 8.12MB
{"register":{"columns":[]}}