W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększenie finansowania świadczeń udzielanych przez szpitale

16.06.2020

O ponad 300 mln zł zwiększy się finansowania świadczeń szpitalnych, rozliczanych w ramach ryczałtu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia w 2020 r. – to wynik zmian jakie wprowadza pakiet przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Projektowane zmiany w ramach pakietu dotyczą rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej oraz zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej i w sprawie planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 rok.

– Zrealizujemy postulat dyrektorów szpitali powiatowych o wzrost wyceny świadczeń w ramach leczenia szpitalnego – zapewnił we wtorek podczas briefingu prasowego wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Przekazał, że do szpitali trafi w tym roku dodatkowe 300 mln zł.

Cieszyński poinformował, że w związku ze wzrostem od 1 lipca kwoty bazowej wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych dojdzie do wzrostu o 3 proc. wyceny świadczeń w ramach leczenia szpitalnego.

– Dziś zostanie skierowane do podpisu ministra zdrowia, później prezesa NFZ rozporządzenia i zarządzenia, które doprowadzą do tego, że taki wzrost o 3 proc. od 1 lipca będzie zrealizowany – zapewnił. Dodał, że zgodnie z postulatami pieniądze na to, by wypłacić ustawowe podwyżki znajdą się na kontach szpitali.

Wiceminister Cieszyński zapewnił, że środki te są zabezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia i można je wypłacić dzięki temu, że NFZ działa w oparciu o tzw. ustawę 6 proc., która przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia rok do roku będą rosły w odniesieniu do PKB.

Zmiany w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w planach zakupu oddziałów wojewódzkich NFZ pozwolą na podwyższenie ceny jednostki rozliczeniowej o 3 gr. oraz obniżenie wartości współczynnika korygującego dla szpitali I i II stopnia o 1 pkt proc.  Modyfikacje mają wejść w życie od 1 lipca 2020 r.

{"register":{"columns":[]}}