Trzecia debata ekspercka MAP o rozwoju zawodowym kobiet w państwowych spółkach
07.10.2025
Polityka różnorodności w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to temat trzeciej debaty eksperckiej, która odbyła się 7 października w Warszawie. Celem spotkań, zainicjowanych przez Zespół ds. Równego Traktowania przy Ministrze Aktywów Państwowych, jest wspieranie rozwoju zawodowego kobiet na wszystkich szczeblach kariery i promowanie dobrych praktyk rozwoju zawodowego kobiet.
Tematem trzeciego spotkania z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli spółek z udziałem Skarbu Państwa była różnorodność w organizacji i wyzwania związane z przełamywaniem stereotypów w procesie zmiany kultury korporacyjnej w branży wydobywczej. Na seminarium dyskutowano o kosztach prowadzenia polityki różnorodności oraz bilansie korzyści w perspektywie długookresowej. Szczególną uwagę zwrócono na kwestię współpracy ze związkami zawodowymi w zakresie wprowadzania polityk równościowych oraz sposoby prowadzenia polityki informacyjnej dotyczącej różnorodności.
Wydarzenie otworzyła Przewodnicząca Zespołu ds. Równego Traktowania, Magdalena Piłat. Następnie Aleksandra Socha, Wiceprzewodnicząca Zespołu odczytała list Ministra Aktywów Państwowych Wojciecha Balczuna do uczestników spotkania. Szef MAP zaakcentował w nim swoje poparcie dla działań wspierajacych politykę równościową i zwiększanie szans kobiet na wszystkich szczeblach kariery w państwowych podmiotach.
- Mam głębokie przekonanie, że największe spółki z udziałem Skarbu Państwa mają potencjał, aby stać się wzorem do naśladowania i będą wytyczać standardy dla innych przedsiębiorstw. Mniejsze podmioty powinny czerpać inspiracje oraz wdrażać rozwiązania przyjęte przez wiodące spółki adekwatnie do skali, rodzaju działalności oraz potrzeb – napisał m.in. Minister Wojciech Balczun.
Na otwarciu spotkania Magdalena Piłat, Przewodnicząca Zespołu podkreśliła znaczenie współpracy pomiędzy państowymi firmami i dzielenia się przykładami sprawdzonych rozwiązań.
- Spotykamy się po raz trzeci, tym razem w ramach ministerialnego programu promocji rozwoju zawodowego kobiet poznajemy specyfikę i wyzwania dla branży wydobywczej. Chcemy przełamywać stereotypy i wymieniać się doświadczeniami. Współpraca i najlepsze rynkowe przykłady w tym obszarze, nie tylko tworzą bardziej przyjazne miejsca pracy dla kobiet, ale również wzmacniają ład korporacyjny w organizacjach. To na tym szczególnie nam zależy – powiedziała Magdalena Piłat.
Różnorodność zaczyna się od kultury. Sprawdzone rozwiązania wspierające równowagę płci
Październikowa konferencja ekspercka odbyła się pod patronatem KGHM S.A. Monika Wolniewicz – Dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym i Zgodnością w KGHM S.A. podzieliła się doświadczeniami we wdrażaniu polityki różnorodności w swojej organizacji. W wydarzeniu uczestniczyła również wiceprezes KGHM S.A. Anna Sobieraj –Kozakiewicz.
W panelu poświęconym wyzwaniom różnorodności wzięli udział przedstawiciele spółek z branży wydobywczej: Alicja Brocka-Charendarczyk, Pełnomocnik ds. Równego Traktowania w JSW S.A., Justyna Łuczyńska Kierownik Działu Polityki Personalnej GK Węglokoks S.A. oraz Tomasz Kuśnierz, Dyrektor Pionu HR w Kopalni Soli Wieliczka S.A. Dyskusję poprowadziła Aleksandra Karasińska, dyrektorka Fundacji Ringier Axel Springer Polska.
Działania MAP na rzecz równouprawnienia kobiet na rynku pracy
Cykl debat eksperckich jest jednym z działań powołanego w MAP Zespołu do spraw Równego Traktowania, który wcześniej wypracował Wytyczne dla Spółek z udziałem Skarbu Państwa dotyczące wsparcia rozwoju zawodowego kobiet oraz praktyczne wskazówki w zakresie implementacji Dyrektywy (UE) 2022/2381 tzw. Women on Boards.
Zespół planuje upowszechnianie dobrych praktyk oraz podnoszenie świadomości pracowników i kadry zarządzającej w zakresie równego traktowania, a także przegląd i monitoring aktywności spółek z udziałem Skarbu Państwa w zakresie realizowanej polityki równościowej.
Celem MAP jest, aby spółki z udziałem Skarbu Państwa stały się wzorem do naśladowania dla innych przedsiębiorstw i zaangażowały się w tworzenie inkluzywnego środowiska pracy, które istotnie zwiększa potencjał rozwojowy oraz może poprawiać wyniki spółek.
Panel dyskusyjny w ramach trzeciej debaty eksperckiej MAP o rozwoju zawodowym kobiet w państwowych spółkach.
Materiały
Prezentacja z konferencji "Polityka różnorodności"PREZENTACJA_Polityka_różnorodności_KGHM_07102025_EJ.pdf 3.45MB