W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 lipca minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau złożył wizytę w Finlandii

01.07.2022

Podczas wizyty w Helsinkach szef polskiej dyplomacji spotkał się z Prezydentem Republiki Finlandii Saulim Niinistö, ministrem spraw zagranicznych Pekką Haavisto i minister ds. europejskich i aktywów państwowych Tytti Tuppurainen. Głównymi tematami rozmów były dalszy rozwój współpracy bilateralnej, bezpieczeństwo, sytuacja we wschodnim sąsiedztwie UE, przewodnictwo Polski w OBWE i polityka regionalna.

Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Finlandii Zbigniew Rau i Pekka Haavisto

Minister Zbigniew Rau podkreślił znaczenie współpracy z Finlandią zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forach organizacji regionalnych i międzynarodowych. Ocenił, że relacje polsko-fińskie pozostają bardzo dobre. Zapewnił, że łączą nas interesy w obszarze bezpieczeństwa i podobne postrzeganie sytuacji we wschodnim sąsiedztwie UE. Dialog bilateralny jest szczery i otwarty, a relacje gospodarcze, w tym współpraca handlowa, rozwijają się harmonijnie.

Odnosząc się do rezultatów zakończonego niedawno szczytu NATO, minister Rau pogratulował Finlandii zaproszenia do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. „Jestem przekonany, że akcesja Finlandii przyczyni się do wzmocnienia Sojuszu. Wierzę, że otworzy także przed naszymi krajami nowe możliwości współpracy i stworzy szansę na dalsze zacieśnienie i zdynamizowanie relacji polsko-fińskich” – zaakcentował.

Omówiono kwestie bezpieczeństwa w regionie, w szczególności konsekwencje rosyjskiego ataku na Ukrainę, w tym sprawy humanitarne, a także możliwości dalszego wspierania tego kraju w walce z agresorem. Minister Rau podkreślił, że Rosja – odpowiedzialna za demontaż dotychczas istniejącej architektury bezpieczeństwa w Europie i wywołanie największego kryzysu od czasu II wojny światowej – powinna być izolowana w społeczności międzynarodowej. Niezbędne jest również przyjęcie kolejnego pakietu sankcji. Zaapelował ponadto o solidarność z Ukrainą i udzielenie jej niezbędnego wsparcia politycznego, wojskowego, ekonomicznego i humanitarnego.

Szef polskiej dyplomacji podniósł również temat aktualnej sytuacji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Przypomniał o zaangażowaniu Polski, jako kraju sprawującego przewodnictwo w organizacji, na rzecz zapewnienia stałej obecności OBWE na Ukrainie. Nawiązując do przyszłego przewodnictwa Finlandii w OBWE w 2025 r., zapewnił o gotowości Polski do wsparcia fińskich przygotowań do objęcia tej funkcji i o chęci dzielenia się polskim doświadczeniem w tym zakresie.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: Norbert Kachniarz, Sebastian Indra / MSZ

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}