W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II

18.05.2020

Wspominając dzisiaj setne urodziny Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, chcemy dzielić się z całym światem tą siłą nadziei, którą zostawił nam jako swoje dziedzictwo. Zwłaszcza w tym trudnym czasie – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk inicjując akcję upamiętniającą postać i dokonania św. Jana Pawła II.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk JP2

18 maja 2020 r. przypada setna rocznica urodzin naszego rodaka Karola Wojtyły, znanego całemu światu jako papież Jan Paweł II. Jest to szczególna okazja do upamiętnienia wyjątkowej postaci, której działalność zdominowała i wpłynęła na historię XX wieku. Św. Jan Paweł II poprzez swoje pielgrzymowanie do ponad 120 krajów świata, a także spotkania z przywódcami świata oraz wiernymi i przedstawicielami innych wyznań dał się poznać jako orędownik dialogu. Był wielkim przywódcą religijnym, który poruszał sumienia i który nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.

Z okazji tej ważnej rocznicy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP postanowiło zainicjować kampanię #JP2ForOthers w mediach społecznościowych, służącą upowszechnianiu wiedzy na temat nauczania św. Jana Pawła II i przypominaniu Jego wyjątkowej postaci, w którą włączyły się wszystkie polskie placówki dyplomatyczne na całym świecie. Ze względu na pandemię koronawirusa, szczególny nacisk położony został na akcje organizowane w Internecie, ale nie brakuje również tradycyjnych działań, takich jak organizowanie mszy świętych, wykładów, konferencji, seminariów, czy odsłanianie pomników, które staną m.in. w Tiranie i Nikozji. Wśród inicjatyw placówek znalazły się także takie, jak kampania w metrze budapesztańskim „Podróżuj z Janem Pawłem II”, nagranie pieśni papieskiej „Barka” w języku indonezyjskim, koncerty on-line, podcasty czy konkursy literacko-plastyczne dla młodzieży. Polska dyplomacja promuje wystawy poświęcone pamięci papieża-Polaka, zarówno samodzielnie przygotowane, związane z krajem urzędowania, jak i te przygotowane we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II: „Karol Wojtyła. Narodziny” oraz „Papież Dialogu”. Dzięki wsparciu MSZ oraz Instytutów Polskich w Madrycie oraz w Kijowie przygotowywana jest także hiszpańska oraz ukraińska wersja unikatowego portalu Centrum Myśli Jana Pawła II poświęconego św. Janowi Pawłowi II www.jp2online.pl.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża podziękowania wszystkim zaangażowanym w upamiętnienie papieża Jana Pawła II i zachęca do angażowania się i uczestnictwa w akcjach organizowanych lub współorganizowanych przez MSZ i placówki dyplomatyczne RP.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. i wideo / Gabriel Piętka / MSZ

Wideo