W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

12. rocznica agresji Rosji na Gruzję

11.08.2020

– Wysiłki Gruzinów na rzecz zachowania swojej państwowości w obliczu wydarzeń z 2008 roku były przykładem walki o godność – powiedział w przesłaniu wideo minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas otwarcia wydarzenia zorganizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Ambasadę Gruzji w Warszawie w 12. rocznicę agresji Rosji na Gruzję.

2020.08.11 Warszawa . Minister Marcin Przydacz . Uroczystosci XII rocznicy agresji Rosji na Gruzje . Muzeum Powstania Warszawskiego . Panel dyskusyjny .
Fot. Lucja Sucharska / MSZ

– Dziś Gruzja jest krajem wolnym i demokratycznym, szybko modernizującym się – podkreślił szef polskiej dyplomacji, dodając że Gruzja jest liderem przemian w regionie, aktywnym członkiem Partnerstwa Wschodniego, państwem stowarzyszonym z Unią Europejską i ściśle współpracującym z NATO. Państwem o szerokich aspiracjach, zmierzających do pełnego członkostwa w strukturach europejskich i euroatlantyckich. Minister wyraził szacunek i uznanie dla wszystkich tych, którzy 12 lat temu stanęli do walki. Podkreślił, że ich poświęcenie to dar dla przyszłych pokoleń Gruzinów, którzy mają pełne prawo do wytyczania kierunków własnej polityki. – Polska nie ustaje w wysiłkach na rzecz wsparcia Gruzji w jej drodze do wspólnoty europejskiej i euroatlantyckiej – zapewnił szef polskiej dyplomacji.

Z przesłaniem wideo wystąpił również minister spraw zagranicznych Gruzji David Zalkaliani, który stwierdził, że wybór dotyczący zdecydowanej odpowiedzi Tbilisi na zagrożenia ze strony Rosji pozostaje nieodwracalny. Podkreślił silne, historyczne więzi między obydwoma krajami. Docenił także znaczący głos Polski na arenie międzynarodowej, który pozwala na utrzymanie kwestii integralności terytorialnej Gruzji w dyskusjach na najwyższym szczeblu.

W ramach wydarzenia zorganizowano także panel dyskusyjny poświęcony polityce wschodniej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym wziął udział podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz

- Lech Kaczyński rozumiał, że bezpieczeństwo Polski i regionu zależy od zapewnienia suwerenności państwom wyłonionym po rozpadzie ZSRR. Priorytetem jego aktywności było nadanie tym państwom podmiotowości, zarówno poprzez budowanie sojuszy, jak również promowanie idei odejścia od rosyjskocentrycznej wizji rozwoju relacji między UE a państwami regionu. Te wartości są wciąż aktualne i również dziś stanowią jedne z podstawowych zasad polskiej polityki zagranicznej – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Wojna rosyjsko-gruzińska o Osetię Płd./Region Cchinwali w 2008 roku, stała się poważnym zagrożeniem destabilizacji regionu i mogła przerodzić się w długotrwały konflikt. Zdawał sobie z tego sprawę ówczesny prezydent RP, który podjął ryzykowną misję przylotu do Tbilisi w pierwszych dniach wojny, wraz z przywódcami Estonii, Litwy, Łotwy i Ukrainy.

- Wizja polityki zagranicznej Lecha Kaczyńskiego zakładała podmiotowość i wzmocnienie roli Polski w świecie, Europie i regionie, tak poprzez bezpieczeństwo energetyczne, jak i świadomą politykę wschodnią. Dziś staramy się kontynuować jego idee, często mimo trudnych i niesprzyjających warunków - przypomniał wiceminister Przydacz.

W trakcie wydarzenia zaprezentowany został znaczek pocztowy upamiętniający prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 10. rocznicę śmierci, wydany wspólnie przez Pocztę Polska i Pocztę Gruzji.

 

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Łucja Sucharska/MSZ

 

{"register":{"columns":[]}}