W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy

28.07.2020

Ministrowie spraw zagranicznych RP - Jacek Czaputowicz, Republiki Litewskiej - Linas Linkevičius i Ukrainy - Dmytro Kułeba przeprowadzili 28 lipca w Lublinie rozmowy trójstronne na temat współpracy w ramach UE i NATO oraz wyzwań, jakie niesie aktywność Rosji w regionie.

2020.07.28 Lublin . Minister Jacek Czaputowicz . Delegacja Lublin . Konferencja prasowa .
Fot. Sebastian Indra / MSZ

Podczas spotkania przyjęto wspólną deklarację, w której ministrowie zwrócili uwagę na korzyści płynące z tworzenia więzi politycznych, gospodarczych, naukowych i kulturalnych pomiędzy Polską, Litwą i Ukrainą. Podkreślili także wagę współpracy parlamentarnej i w dziedzinie bezpieczeństwa oraz wskazali na znaczenie kontaktów międzyludzkich i społeczeństwa obywatelskiego. Ogłoszone zostało powołanie Trójkąta Lubelskiego - stałej platformy współpracy trójstronnej, w ramach której przewidywane są regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.

Ministrowie złożyli wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej oraz odwiedzili mieszczące się w Lublinie dowództwo wielonarodowej jednostki wojskowej LITPOLUKRBRIG. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że dotychczasowe działania szkoleniowe wspólnej jednostki są dobrym przykładem skutecznej współpracy wojskowej NATO i państw stowarzyszonych w zakresie budowania bezpieczeństwa militarnego w Europie. Wspólne działania wojsk przyczyniają się do podniesienia zdolności bojowej armii ukraińskiej oraz stanowią ważny wkład w budowanie ukraińskiego systemu obronnego w warunkach wojskowej agresji Rosji na wschodzie i południu Ukrainy.

***

LITPOLUKRBRIG to wielonarodowa jednostka o zdolnościach brygady ogólnowojskowej, przeznaczona do samodzielnego prowadzenia operacji militarnych zgodnie z  zasadami prawa międzynarodowego lub współuczestnictwa w nich. Tworzą ją specjalistyczne jednostki wojskowe tych państw wydzielone z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (PL), 80. Brygady Desantowo-Szturmowej (UA) i batalion ułanów im. Wielkiej Księżnej Biruty (LT).

LITPOLUKRBRIG jest od 2016 roku ważnym elementem działań NATO służących wdrażaniu standardów natowskich w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Jedną z głównych form działalności brygady jest szkolenie oficerów i jednostek wojsk ukraińskich w zakresie tych standardów, planowania i wykonywania zadań operacyjnych  oraz  utrzymanie gotowości operacyjnej jednostek.

 

Ministerstwo Spraw zagranicznych 
Biuro Rzecznika Prasowego 

Fot.: Sebastian Indra / MSZ

Materiały

Wspólna Deklaracja PL-LT-UA wersja​_PL
Wspólna​_Deklaracja​_PL-LT-UA​_wersja​_PL.pdf 0.43MB
Galeria zdjęć

Zdjęcia (7)