W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador Joanna Wronecka powołana na stanowisko Specjalnego Koordynatora ONZ ds. Libanu

31.03.2021

Ambasador Joanna Wronecka, Stała Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, została powołana przez Sekretarza Generalnego ONZ, António Guterresa, na stanowisko Specjalnego Koordynatora ONZ ds. Libanu. Do jej głównych zadań będzie należeć koordynacja działań podejmowanych przez ONZ w Libanie.

Ambasador Joanna Wronecka powołana na stanowisko Specjalnego Koordynatora ONZ ds. Libanu

Ambasador Wronecka posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w dyplomacji dwustronnej, jak i wielostronnej. Od 2017 r. pełni funkcję Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Poprzednio jako Podsekretarz stanu w MSZ była odpowiedzialna  za współpracę rozwojową, kontakty z państwami Bliskiego Wschodu i Afryki oraz problematykę Organizacji Narodów Zjednoczonych i praw człowieka. Wcześniej pełniła funkcję Ambasadora RP w Egipcie, Sudanie, Maroku i Mauretanii. Ponadto, w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, kierowała Delegaturą Unii Europejskiej w Jordanii.

Powierzenie Ambasador Wroneckiej roli Specjalnego Koordynatora ONZ ds. Libanu stanowi wyraz uznania dla rosnącej roli Polski na arenie międzynarodowej oraz świadczy o docenieniu wieloletniego polskiego zaangażowania na rzecz zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Przykładem tego jest zarówno wznowienie od 2019 r. polskiej obecności wojskowej w strukturach misji pokojowej UNIFIL w Libanie, jak i aktywność Polski w ramach Procesu Warszawskiego i podczas członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. Tymon Markowski/ MSZ