W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Archiwum MSZ

Historycy, archiwiści i pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych od wielu lat dokumentują tradycje polskiej dyplomacji. Zasób archiwalny MSZ obejmuje lata od końca II wojny światowej i liczy aktualnie około 6 tys. metrów bieżących akt. Można go podzielić na część opracowaną i nieopracowaną.

Część opracowaną tworzą tzw. zespoły archiwalne, powstałe w oparciu o wybrane kryterium (tematyczne, terytorialne, organizacyjne itp.). Obok dokumentacji departamentów i wydziałów ministerstwa w ich skład wchodzą akta nadesłane z polskich ambasad i konsulatów (raporty dyplomatyczne i konsularne, notatki informacyjne i analityczne dot. sytuacji politycznej w państwach akredytacji, noty dyplomatyczne oraz depesze). W sumie zostało opracowanych 28 zespołów obejmujących okres 1945–1965. Archiwum MSZ przeprowadza obecnie digitalizację tych zasobów. Docelowo, po zakończeniu całego procesu, planowane jest udostępnianie zainteresowanym wszystkich 28 zespołów w formie cyfrowej – za pośrednictwem wyszukiwarki zamieszczonej na stronie Archiwum. Jednocześnie MSZ udostępnia w czytelni archiwum dokumentację nieopracowaną, wytworzoną od połowy lat 60.

Szczegółowe informacje dotyczące korzystania z zasobów Archiwum MSZ oraz wyszukiwarka zasobów on-line są dostępne na stronie internetowej Archiwum

Kontakt:

Pracownia Naukowa
(czytelnia archiwum)

ul. Taneczna 67 A
02-829 Warszawa
Tel.: 22 523 96 14; 22 523 95 98
E-mail: bazi.archiwum@msz.gov.pl

Materiały

Archiwum MSZ