W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Awaria systemu e-wybory

30.06.2020

W poniedziałek 29 czerwca w nocy odnotowaliśmy problemy techniczne systemu wspomagającego elektroniczne zapisy do spisów wyborców (e-wybory), w wyniku czego jedna z form zapisów była niedostępna przez 1 h i 42 minuty. Służby teleinformatyczne MSZ wdrożyły procedury kryzysowe służące natychmiastowemu usunięciu problemu.

2020.04.02 Warszawa . Budynek MSZ . Ministerstwo Spraw Zagranicznych .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Jednocześnie informujemy, że zapisy do spisu wyborców za granicą przeprowadzone były zgodnie z harmonogramem i rozpoczęły się 9 czerwca 2020 roku. Od początku informowaliśmy wyborców na temat wszystkich możliwych form zapisów, które, poza systemem e-wybory, obejmowały również inne sposoby (mail, telefaks).

Łącznie do spisów wyborców przed II turą wpisało się dodatkowo ponad 140 tys. wyborców. Konsulowie wprowadzają obecnie do spisu zgłoszenia nadesłane alternatywnymi kanałami zapisu (np. drogą mailową). Elementem wdrożonych działań kryzysowych było przypomnienie wyborcom o możliwości zgłoszenia się do spisu wyborców za pośrednictwem poczty elektronicznej. W tej chwili w spisach wyborców znajduje się 515 894 wyborców.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych