W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Decyzja UE w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną

26.03.2020

W dniu 26 marca br. podczas wideokonferencji członków Rady Europejskiej, przywódcy państw członkowskich UE zatwierdzili decyzję Rady ds. Ogólnych UE o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

Tabliczka 1

Decyzja ta stanowi wyraz uznania dla reform przeprowadzonych w ostatnich latach przez oba państwa, a także potwierdzenie wiarygodności polityki rozszerzenia i zaangażowania Unii Europejskiej na rzecz wspierania państw Bałkanów Zachodnich w ich drodze do członkostwa w Unii.

Polska wyraża satysfakcję z podjętej decyzji, opartą na głębokim przekonaniu, że unijna polityka rozszerzenia przyczynia się do zwiększenia stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu nie tylko w regionie Bałkanów Zachodnich, ale także w całej Europie. Europejska integracja Bałkanów Zachodnich pozostaje jednym ze strategicznych celów politycznych Unii Europejskiej.

Polska prowadzi konsekwentną politykę aktywnego wspierania europejskich aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i wielostronnym. Ubiegłoroczne przewodnictwo Polski w Procesie Berlińskim, wspierającym integrację regionu z Unią Europejską oraz szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu przyczyniły się do utrzymania kwestii perspektywy europejskiej regionu wysoko na agendzie UE. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadziło przez ostatnie kilkanaście miesięcy szczególnie aktywne działania w ramach grupy państw-przyjaciół rozszerzenia, mające na celu wypracowanie kompromisu w gronie państw członkowskich UE ws. otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, którego efektem jest dzisiejszy sukces. Celowi temu służyła także wspólna wizyta ministra Jacka Czaputowicza z ministrami spraw zagranicznych Litwy i Łotwy, a także wiceministrem spraw zagranicznych Estonii, w Skopje i Tiranie na początku marca br.  

Mamy nadzieję na jak najszybsze przedstawienie przez Komisję Europejską propozycji ram negocjacyjnych dla obu krajów i faktyczne rozpoczęcie rozmów akcesyjnych, w oparciu o ogólne cele zaprezentowanej przez Komisję Europejską usprawnionej metodologii procesu rozszerzenia. Tempo negocjacji akcesyjnych powinno być uzależnione wyłącznie od postępów państw kandydujących w zakresie reform w dziedzinach określonych przez Komisję i Radę oraz przestrzegania unijnych wartości. Ważnym kryterium jest również zbieżność polityki zagranicznej państw kandydujących ze Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa UE.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}