W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugi dzień wizyty ministra Czaputowicza w Jordanii

19.05.2019

- W 2018 r. Polska przeznaczyła ponad 35,7 miliona euro na pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie i będziemy kontynuować tę pomoc w bieżącym roku - zapewnił szef polskiej dyplomacji przy okazji wizyty w obozie dla syryjskich uchodźców Zaatari.

Drugi dzień wizyty ministra Czaputowicza w Jordanii

Na terenie obozu minister Czaputowicz odwiedził centrum szkoleniowe kadry medycznej, zbudowane ze środków MSZ w ramach programu małych projektów placowek. Głównym celem projektu, prowadzonego przez organizację JHASi (Jordan Health Aid Society international) jest edukacja personelu medycznego udzielającego na codzień pomocy potrzebującym na terenie obozu. J‎HASI będzie też jednym z wystawców podczas Warszawskich Targów Humanitarnych, które odbędą się w dniach 10-12 czerwca.

Szef MSZ odwiedził także klinikę położniczą finansowaną ze środków UE i spotkał się z przebywającymi w obozie uchodźcami.

Na terenie obozu realizowany jest ponadto projekt humanitarny Polskiej Misji Medycznej  „Wsparcie uchodźców syryjskich w obozie Zaatari oraz Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid w zakresie pomocy społecznej i schronienia”. Program, finansowany ze środków Polskiej Pomocy, obejmuje 21 785 osób i zakłada wsparcie najsłabszych grup społecznych w dostępie do schronienia i pomocy społecznej w obozie dla uchodźców w Zaatari oraz prowincji Al-Mafrak i Irbid. 

 W Jordanii mieszka obecnie około 1,27 mln Syryjczyków, z których połowa zarejestrowana jest jako uchodźcy, a około 120 tys. osób przebywa obecnie w obozach. Czyni to Jordanię drugim krajem na świecie pod względem proporcji przyjętych uchodźców względem całej populacji kraju. 

Przy okazji wizyty w Ammanie minister Czaputowicz spotkał się również z ambasadorami RP w Jordanii Andrzejem Świeżaczyńskim i w Izraelu Markiem Magierowskim oraz stałym przedstawicielem przy władzach Palestyńskiej Władzy Narodowej Aleksandrą Bukowską-McCabe. Rozmowa dotyczyła oceny aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie w kontekście bliskowschodniego procesu pokojowego.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

Fot. Sebastian Indra

{"register":{"columns":[]}}