W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwudniowa wizyta wiceministra Marcina Przydacza w stolicy Kanady, Ottawie

13.05.2022

- Rozmawiałem z partnerami kanadyjskimi o zwiększeniu pomocy dla Polski i Ukrainy poprzez zacieśnienie współpracy w zakresie humanitarnym, ale także wojskowym, na wschodniej flance sojuszu Północnoatlantyckiego. Odnotowałem bardzo pozytywne przyjęcie ze strony partnerów kanadyjskich, usłyszałem liczne podziękowania i wyrazy uznania, które chciałbym przedstawić w Polsce, jako dowód, że nasz kraj wykonuje właściwą pracę - podkreślił wiceminister Marcin Przydacz podczas wizyty w Ottawie, która odbyła się w dniach 12-13 maja.

Konsultacje polityczne z przedstawicielami Global Affairs Canada

Wiceminister rozpoczął swoją wizytę w stolicy Kanady od przewodnictwa w okrągłym stole zorganizowanym przez Ambasadę RP w Ottawie wspólnie z Instytutem Macdonald-Laurier reprezentowanego przez dr Balkana Devlena, Shuvaloy’a Majumdar’a z MLI (obaj objęci zakazem wjazdu do Rosji) oraz Charles’a Burtona. Debata odbyła się na zasadach Chatham House, a dotyczyła głównie sytuacji bezpieczeństwa w regionie Europy środkowej i Wschodniej – w tym roli Polski i Kanady w kontekście pomocy dla Ukrainy. W debacie udział wzięli także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Kanady, James Bezan (Partia Konserwatywna; Minister Obrony w Gabinecie Cieni), Jill Sinclair (specjalistka w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa zagranicznego i międzynarodowego oraz lider polityki na najwyższych szczeblach administracji rządowej Kanady), czy David Collenette, były minister z ponad 20-letnim stażem politycznym z ramienia rządów Partii Liberalnej.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz wspólnie z ambasadorem Witoldem Dzielskim oraz przedstawicielami ambasady odbyli konsultacje polityczne z przedstawicielami Global Affairs Canada (MSZ Kanady), w tym przede wszystkim z wiceminister Martą Morgan oraz Robertem Fry’em, Dyrektorem Generalnym ds. Europejskich. Rozmowa dotyczyła partnerstwa transatlantyckiego i wspólnej reakcji na wojnę na Ukrainie i rosyjską agresję (sankcje, pomoc wojskowa dla Ukrainy, grupy bojowe NATO, pomoc humanitarna). Podczas spotkania poruszono ponadto kwestie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, wspólnego przeciwdziałanie wpływom Rosji i dezinformacji. Wiceminister Marta Morgan przekazała wyrazy największego uznania dla polskiego rządu i polskiego narodu za wysiłek i pomoc jaką zaoferowaliśmy zaatakowanej Ukrainie. Obie strony odnotowały ponadto fakt, że 2022 r. jest rokiem, w którym obchodzimy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską, a Kanadą.

Wiceminister Marcin Przydacz, ambasador Witold Dzielski, przedstawiciele Ambasady RP w Ottawie oraz dyrektor generalny ds. europejskich w Global Affairs Canada Robert Fry oddali hołd i zapalili znicze przy grobie pierwszego posła polskiego Wiktora Podoskiego w Kanadzie, który złożył listy uwierzytelniające 27 marca 1942 roku.

Wieczorem wiceminister Przydacz wraz z ambasadorem Dzielskim odbyli wideokonferencję z liderami Polonii kanadyjskiej, podczas której poruszono kwestie polityki Polski wobec sytuacji na Ukrainie. Wiceminister podziękował Polonii kanadyjskiej za dotychczasowe inicjatywy oraz odpowiedział na pytania Polonii w zorganizowanej sesji pytań i odpowiedzi.

Drugiego dnia wizyty wiceszef polskiej dyplomacji oraz przedstawiciele ambasady RP w Ottawie spotkali się z przewodniczącym polsko-kanadyjskiej parlamentarnej grupy przyjaźni w Izbie Gmin, posłem Irkiem Kusmierczykiem oraz posłami Peterem Fonsecą, Lianną Rood oraz Chandrą Aryą. Wymiana zdań dotyczyła przede wszystkim kwestii ukraińskich, wspólnej pomocy i zaangażowania obu krajów, współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz innych inicjatyw, które pomogłyby w budowie jeszcze mocniejszych transatlantyckich więzi.

Ostatnim punktem wizyty w Ottawie wiceministra Marcina Przydacza był lunch roboczy z zastępczynią wiceministra obrony narodowej Stefanie Beck. Głównym tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w tym na Ukrainie, współpraca militarna i wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Na koniec pobytu wiceszef MSZ zaprezentował stanowisko polskiego rządu na temat sytuacji na Ukrainie, kwestie wstąpienia tego kraju do struktur NATO i UE oraz podsumował wizytę w stolicy Kanady, podczas wywiadu dla kanadyjskiej telewizji państwowej CBC News w programie Power & Politics.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}