W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala wręczenia nagród w konkursie „Rozwój w obiektywie 2019” z udziałem wiceministra Marcina Przydacza

08.11.2019

Życie codziennie, kultura oraz problemy, jakie muszą przezwyciężać mieszkańcy krajów rozwijających się były dominującymi tematami wśród prac nadesłanych w ramach tegorocznego konkursu „Rozwój w obiektywie 2019”, współorganizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i National Geographic Polska.

Gala wręczenia nagród w konkursie „Rozwój w obiektywie 2019” z udziałem wiceministra Marcina Przydacza

– Konkurs ma za zadanie okiem obiektywu spojrzeć, a potem ukazać piękno tematyki, którą w MSZ zajmujemy się od lat poprzez politykę rozwojową i działania humanitarne – powiedział wiceminister Marcin Przydacz. Jak przypomniał, w ubiegłym roku na pomoc rozwojową i humanitarną Polska przeznaczyła kwotę 2,8 mld zł. – Jesteśmy zauważalni w regionach świata, w których niesiemy pomoc rozwojową i humanitarną, czyli w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w krajach Partnerstwa Wschodniego – ocenił wiceminister Przydacz. Wskazał przy tym, że Polska kieruje się ideą solidarności, dlatego będzie starać się budować świat bardziej sprawiedliwy dla wszystkich.

Jury konkursu, składające się z przedstawicieli organizatorów – Ministerstwa Spraw Zagranicznych, National Geographic Polska oraz fotografów dokumentalistów – wskazało pierwsze miejsca i wyróżnienia w pięciu kategoriach: Ludzie, Planeta, Dobrobyt, Pokój, Partnerstwo. Nagroda Grand Prix nie została przyznana w tej edycji konkursu.

 

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

W kategorii Ludzie

I miejsce: Damian Lemański, za zdjęcie – reportaż  „Niechciani” wykonane w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos

Wyróżnienie: Adam Olesiak, za zdjęcie „Pomnik Hajdera Alijewa” wykonane w Azerbejdżanie

 

W kategorii Dobrobyt

I miejsce: Natalia Mroz, za zdjęcie „Rubi z kozą” wykonane w Senegalu

Wyróżnienie: Damian Lemański, za zdjęcie „Mała księżniczka” wykonane w Senegalu

 

W kategorii Pokój

I miejsce: Bartek Rubik, za zdjęcie „Modlitwa o pokój” wykonane w Etiopii

Wyróżnienie: Natalia Mroz, za zdjęcie „Lekcje” wykonane w Senegalu

 

W kategorii Partnerstwo

I miejsce: Mariusz Jachimczuk, za zdjęcie „Ananasy” wykonane w DR Kongo

Wyróżnienie: Paula Agnes Langer, za zdjęcie „Ciekawość jest w każdym z nas” wykonane w Zambii

 

W kategorii Planeta

I miejsce: Przemek Marszał, za zdjęcie „Wspomnienia” wykonane w Chinach (Kanton)

Wyróżnienie: Marcin Gabruk, za zdjęcie „Tutube” wykonane w Indonezji

Galeria zdjęć

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, we współpracy z magazynem National Geographic Polska po raz piąty zorganizowało konkurs fotograficzny „Rozwój w obiektywie”. Celem konkursu jest zainteresowanie polskiego społeczeństwa problematyką rozwoju na świecie oraz trudnościami, z którymi mierzą się państwa o niższym poziomie rozwoju. Dodatkową wartością jest promocja Celów Zrównoważonego Rozwoju (CZR) określonych w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju (Agendzie 2030), przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 r., do których realizacji zobowiązały się państwa członkowskie. Są wśród nich eliminacja ubóstwa we wszystkich jego formach na całym świecie, zapewnienie wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowego życia czy promowanie stabilnego, zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu gospodarczego.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ