W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotycząca Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie

25.01.2019

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie, w dniach 13-14 lutego. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami ze strony naszych partnerów i sojuszników na całym świecie. Kilkadziesiąt państw wyraziło wolę i gotowość uczestnictwa w tym konstruktywnym dialogu.

Grafika konferencji bliskowschodniej

Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania własnej perspektywy państw położonych w regionie i poza nim w odniesieniu do aktualnych kryzysów regionalnych, jak również międzynarodowych działań ukierunkowanych na ich rozwiązanie. Ponadto, uczestnicy spotkania poruszą następujące tematy:

·        kryzysy regionalne i ich konsekwencje dla ludności cywilnej na Bliskim Wschodzie;

·        rozwój i proliferacja pocisków rakietowych;

·        cyberbezpieczeństwo i nowe zagrożenia w obszarze energetyki;

·        zwalczanie ekstremizmu i jego nielegalnego finansowania.

Uczestnicy spotkają się aby  podkreślić wagę ww. regionalnych wyzwań,  podzielić się informacjami na ich temat oraz omówić sposoby współpracy na rzecz bardziej efektywnego reagowania na nie. Na zakończenie spotkania odbędzie się konferencja prasowa, podczas której podsumowane zostaną jego główne wątki i przedstawione zostanie wspólne oświadczenie współprzewodniczących – Polski i Stanów Zjednoczonych. 

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych