W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inicjatywa Środkowoeuropejska obchodzi 30-lecie powstania

12.06.2019

– Po 30 latach od ustanowienia Inicjatywy współpraca państw Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej ma w dalszym ciągu wiele do zaoferowania – podkreślił wiceminister Piotr Wawrzyk na dorocznym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w Trieście.

Inicjatywa Środkowoeuropejska obchodzi 30-lecie powstania

W wydarzeniu wzięli udział ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych z 17 państw: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Macedonii Północnej, Mołdawii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier i Włoch.

W swoim wystąpieniu wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie integracji regionalnej dla budowania zjednoczonej Unii Europejskiej. Przypomniał zarazem, że przystępując do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w 1991 roku Polska była na początku swojej drogi do wspólnoty europejskiej. - Obecnie, jako członek UE i IŚE, wspieramy naszych partnerów z Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego na drodze do lepszej przyszłości – zaznaczył wiceminister Wawrzyk. Przywołał w tym kontekście przykład polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim i działania naszego kraju na rzecz Europy Wschodniej, wyrażając  przekonanie, że  współpraca z krajami bałkańskimi  i państwami Partnerstwa Wschodniego jest inwestycją w stabilność zjednoczonej Europy. - Jesteśmy zdeterminowani, by wspierać państwa, które wdrażają konieczne reformy i przestrzegają europejskich wartości. Jesteśmy gotowi podzielić się z nimi naszymi doświadczeniami z okresu poprzedzającego przystąpienie do Unii Europejskiej – dodał wiceszef MSZ.

Inicjatywa Środkowoeuropejska to zinstytucjonalizowana forma współpracy państw Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej zainicjowana w 1989 roku. Wywodzi się z Inicjatywy Czterostronnej (Quadragonale), powołanej w Budapeszcie 11 listopada 1989 roku przez Austrię, Jugosławię, Węgry i Włochy. Po przystąpieniu Czechosłowacji w 1990 roku inicjatywa była znana jako Pentagonale, a po przystąpieniu Polski – Hexagonale. Pod obecną nazwą działa od 20 marca 1992 roku. W Trieście mieści się stały Sekretariat Wykonawczy organizacji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych