W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny kłamliwy artykuł na wyborcza.pl

10.07.2020

Ponownie stwierdzamy, że po raz kolejny redakcja Gazety Wyborczej wprowadza w błąd swoich czytelników. W związku z tym żądamy sprostowania informacji podanych w artykule red. Bartosza Wielińskiego pt. Głosowanie za granicą. Ułatwienia tam, gdzie wygrywa Andrzej Duda, opublikowanym na portalu wyborcza.pl w dn. 10.07.2020 r.

Front budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tabliczka z nazwą, godło i sześć biało-czerwonych flag.

Nieprawdziwe są informacje jakoby w przeprowadzanych za granicą wyborach Prezydenta RP istniała zbieżność pomiędzy wynikiem pierwszej tury wyborów, a wprowadzeniem możliwości osobistego doręczania kopert zwrotnych z kartami do głosowania w drugiej turze. Wyniki wyborów nie są przesłanką do podjęcia tego rodzaju decyzji. Zgodnie z przepisami ustawy dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz.U. poz. 979), to konsulowie podejmują decyzję o wydaniu i ewentualnym uchyleniu obwieszczeń, które regulują kwestie osobistego doręczania kopert zwrotnych do urzędu konsularnego/obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania. Decyzje te są każdorazowo poprzedzone analizą aktualnej sytuacji epidemicznej w okręgu konsularnym, regulacji prawa miejscowego oraz zaleceń wydanych przez właściwe władze sanitarne, a także stanowiska władz co do możliwości przeprowadzanie wyborów na ich terytorium.

W II turze umożliwiono osobiste dostarczenie koperty zwrotnej konsulowi w 12 komisjach: w 7 z nich (Toronto, Nowy Jork (3 komisje), Chicago (3 komisje) w I turze wygrał Andrzej Duda, a w 5 (Madryt, Barcelona, Ottawa, Montreal, Vancouver) zwyciężył wówczas Rafał Trzaskowski.

Wybory odbywają się w dobie kryzysu epidemicznego o bezprecedensowej skali. W części krajów w których głosują Polacy ofiary pandemii liczone są w dziesiątkach tysięcy osób. Decyzje te są każdorazowo poprzedzone analizą aktualnej sytuacji epidemicznej w okręgu konsularnym, regulacji prawa miejscowego oraz zaleceń wydanych przez właściwe władze sanitarne, a także stanowiska władz każdego z państw co do możliwości przeprowadzenia wyborów na ich terytorium.

 

Monika Szatyńska-Luft

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}