W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Polska Polityka Wschodnia”

26.11.2020

– Dyskusje dotyczące założeń polskiej polityki wschodniej dobrze określają zasady Unii Lubelskiej – wolni z wolnymi, równi z równymi – podkreślił minister Zbigniew Rau podczas otwarcia konferencji, organizowanej przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Minister Rau wziął udział w telekonferencji "Polska polityka wschodnia"

W wydarzeniu wziął udział również wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz.

Minister Rau z uznaniem odniósł się do dorocznych dyskusji i spotkań eksperckich we Wrocławiu i Wojnowicach, które stanowią doskonałą arenę dla pragmatycznej analizy wektorów wpływających na naszą politykę wschodnią. Podstawę do tych dyskusji nierzadko stanowią odniesienia do Mieroszewskiego, Giedroycia, czy Nowaka-Jeziorańskiego, charakteryzujące nie tylko istotne  wyzwania, ale również wskazujące na znaczne możliwości. Zwracając się do organizatorów i uczestników, szef polskiej dyplomacji podziękował za wytrwałość w kształtowaniu dyskursu na temat relacji Polski z bliższymi i dalszymi sąsiadami. „Na przestrzeni ostatnich 16 lat to spotkanie stało się stałym punktem w kalendarzu każdego liczącego się eksperta, działacza, samorządowca i decydenta zajmującego się polską polityką wschodnią” stwierdził minister.

Podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz przedstawił w trakcie specjalnego panelu  priorytety i perspektywy aktywności w obszarze wschodniego sąsiedztwa. Szczególną uwagę zwrócił na sytuację na Białorusi. Wiceminister dokonał oceny obecnej sytuacji politycznej w państwach wschodniego sąsiedztwa i jej wpływu na region oraz relacje wielostronne. Zwrócił również uwagę na wyzwania związane z COVID-19. „W przypadku państw naszego wschodniego sąsiedztwa, pandemia może spowodować szczególnie poważne szkody skutkujące długotrwałymi kryzysami gospodarczymi”. Jednocześnie zaznaczył, że pandemia pozwoliła na potwierdzenie wagi solidarności międzynarodowej i zwykłej, ludzkiej życzliwości.

Tegoroczna konferencja, odbywająca się tradycyjnie we Wrocławiu i Wojnowicach, została przeprowadzona w formie zdalnej. Wydarzenie było współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2020 – Nowy wymiar” i Miasto Wrocław w ramach konkursu „Współpraca z Europą Wschodnią”.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}