W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje ministra Jacka Czaputowicza z doradcą prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego

07.11.2019

Polsko-rumuńskie stosunki dwustronne, współpraca w ramach NATO i formatów regionalnych, a także wzmacnianie flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz współpraca w ramach Procesu Warszawskiego były głównymi tematami rozmów ministra Czaputowicza z Ionem Oprișorem, doradcą prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego.

Konsultacje ministra Jacka Czaputowicza z doradcą prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego

– W 2019 r. obchodzimy 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami, zaś Polskę i Rumunię łączą solidne więzy przyjaźni. Podstawą tych relacji są zbieżne stanowiska wobec najważniejszych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa oraz dynamiczna współpraca gospodarcza – podkreślił minister Czaputowicz. Jednocześnie zaznaczył, że Rumunia jest sprawdzonym sojusznikiem w NATO oraz istotnym partnerem Polski w UE.

Odnosząc się do zagadnień dotyczących bezpieczeństwa minister Jacek Czaputowicz wskazał, że Polska i Rumunia prezentują zbieżną ocenę zagrożeń w odniesieniu do bezpieczeństwa regionalnego. – Niezwykle istotna w tym kontekście jest nasza wspólna inicjatywa współpracy państw Wschodniej Flanki NATO, czyli tzw. Bukaresztańska Dziewiątka – ocenił. Minister Jacek Czaputowicz wyraził także zadowolenie z zaangażowania Rumunii w Proces Warszawski i przypomniał, że Bukareszt będzie niebawem gospodarzem grupy ds. nierozprzestrzeniania broni rakietowej.

Generał Ion Oprișor jest szefem Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego i (od 2015 r.) doradcą prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego. W Warszawie gościł na zaproszenie Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha. Wizyta gen. Oprișora stanowiła element regularnych konsultacji politycznych prowadzonych w ramach polsko-rumuńskiego Partnerstwa Strategicznego.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Tymon Markowski / MSZ