W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje polsko-austriackie na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych

29.04.2021

W dniu 29 kwietnia 2021 r. Sekretarz Stanu Szymon Szynkowski vel Sęk przeprowadził w formule wideokonferencji konsultacje z Sekretarzem Generalnym w MSZ Austrii Peterem Launskym-Tieffenthalem.

2021.04.29 Warszawa . Minister Szymon Szynkowski vel Sek . Wideokonferencja Austria .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Przedmiotem rozmów były aktualne zagadnienia agendy bilateralnej. Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Austrii omówili ponadto kwestie z zakresu problematyki europejskiej i międzynarodowej. Zgodzono się, co do potrzeby zachowania wiarygodności procesu rozszerzenia UE w regionie Bałkanów Zachodnich. Obaj wiceministrowie wymienili poglądy nt. współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Omówiono również sytuację na Białorusi oraz w krajach Partnerstwa Wschodniego. Minister Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę na rosnące zagrożenie ze strony Rosji, na co wskazują jej działania na Białorusi, Ukrainie oraz w przestrzeni cybernetycznej.

 Sekretarz Stanu Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił znaczenie, jakie Polska przypisuje godnemu upamiętnieniu polskich ofiar systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. - Konieczne jest jak najszybsze sfinalizowanie przez władze austriackie procesu wykupu z rąk prywatnych trzech parceli, na których znajdują się pozostałości byłego KZ Gusen. Chcemy również, aby z eksperci z państw pochodzenia ofiar, a w szczególności z Polski zostali włączeni do prac nad koncepcją przyszłego miejsca pamięci Gusen - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. Tymon Markowski / MSZ