W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje podsekretarza stanu Macieja Langa w Ułan Bator

10.07.2019

– Fundamentem naszych dobrych relacji zawsze były stosunki międzyludzkie. W Mongolii mieszka wielu absolwentów polskich uczelni. Dziś są swoistymi ambasadorami Polski, z których możemy być dumni – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych podczas konsultacji ze swoją mongolską odpowiedniczką Batmunkh Battsetseg.

Wiceminister Lang w Mongolii

Głównymi tematami spotkania były relacje dwustronne i sytuacja w regionie Azji Środkowej. Uwagę poświęcono również kwestiom współpracy gospodarczej. - Z uznaniem przyglądamy się dziś dynamicznemu rozwojowi mongolskiej gospodarki i dostrzegamy szansę ożywiania polsko-mongolskiej wymiany handlowej – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang. Polska od kilku lat odnotowuje dodatnie saldo obrotów handlowych z Mongolią. W 2018 roku osiągnęły one poziom 60 mln EUR, z czego ponad 90% stanowił eksport z Polski.

Wiceminister Lang wziął także udział w Forum Biznesu Polska-Mongolia 2019 zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt firm z obu państw. Wiceminister Lang wspólnie z wiceprezesem PAIH Krzysztofem Sengerem wziął także udział w oficjalnej inauguracji Zagranicznego Biura Handlowego.

Ważnym instrumentem wsparcia polskiego biznesu na mongolskim rynku jest kredyt pomocy wiązanej udzielony w 2017 roku na kwotę 50 mln EUR w oparciu o umowę międzyrządową. Jednym z projektów zrealizowanych ze środków kredytu był zakup przez Mongolską Agencję Ratownictwa 14 wozów strażackich, które dostarczył polski producent. Wiceminister Maciej Lang dokonał symbolicznego przekazania sprzętu, który będzie służył w mongolskiej Państwowej Agencji Zarządzania Kryzysowego. O perspektywie realizacji kolejnych projektów w ramach obowiązującej umowy na kredyt pomocy wiązanej wiceminister Maciej Lang rozmawiał z wiceministrem finansów Mongolii Khurelbaatar Bulgantua.

W trakcie wizyty podsekretarz stanu Maciej Lang spotkał się z przewodniczącym mongolskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Amarjargalem Gansukhiem oraz z władzami miejskimi Ułan Bator. Odwiedził również Centrum dla Dzieci z Niepełnosprawnościami – pionierski w warunkach mongolskich projekt wspierający osoby z zespołem Downa, zrealizowany ze środków polskiej pomocy rozwojowej.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych