W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10.12.2019

Rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka upamiętnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony 10 grudnia. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem młodzieży stającej w obronie praw człowieka, z uwagi na 30. rocznicę przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka.

Budynek ONZ

Polska ma ugruntowaną pozycję międzynarodową jako państwo działające na rzecz kształtowania idei praw dziecka. Nasz kraj był inicjatorem i aktywnie uczestniczył w opracowaniu tekstu Konwencji o prawach dziecka. W 1979 r., w trakcie trwania Międzynarodowego Roku Dziecka, to Polska zaproponowała projekt tekstu i dała początek negocjacjom, które doprowadziły do przyjęcia Konwencji w 1989 r. Przez lata Polska była siłą napędową tego procesu. Postanowienia Konwencji odzwierciedlają m.in. myśl pedagogiczną i nowatorskie idee Janusza Korczaka. Inny wybitny Polak, dr Ludwik Rajchman, był z kolei pomysłodawcą i twórcą UNICEF - Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, powstałego w 1946 r. Natomiast w 1968 r. zainicjowaliśmy przyznawanie tak zwanego Orderu Uśmiechu, czyli międzynarodowego odznaczenia, którym dzieci nagradzają dorosłych wyróżniających się w swojej pracy oddaniem na rzecz najmłodszych i ich potrzeb. W 1997 r. powołaliśmy do życia urząd Rzecznika Praw Dziecka w Polsce, wyposażony w szeroki zakres kompetencji.

W tym roku dobiega końca 2-letnie członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (2018-2019). Dotychczasowe działania polskiej dyplomacji na rzecz promocji poszanowania międzynarodowych norm praw człowieka będą jednak kontynuowane również w nadchodzących latach z uwagi na wybór Polski przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych do Rady Praw Człowieka ONZ na kadencję obejmującą lata 2020-2022.  Wybór Polski stanowi nie tylko wyróżnienie, lecz jest przede wszystkim zobowiązaniem do dalszej aktywności na rzecz umacniania praw człowieka na świecie.

Więcej informacji o obchodach tegorocznego Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka można znaleźć na stronie ONZ  kliknij tutaj.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}