W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej

02.12.2019

Zorganizowane w Pradze spotkanie robocze było okazją do nieformalnych rozmów szefów dyplomacji krajów grupy V4.

Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu w Pradze

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w dniu inauguracji pracy nowej Komisji Europejskiej i w przeddzień londyńskiego szczytu NATO. Wśród poruszonych tematów znalazły się nowe ramy instytucjonalne UE, brexit, rozszerzenie UE, w tym kwestia Bałkanów Zachodnich i Partnerstwo Wschodnie oraz relacje z Ukrainą i Rosją, a także współpraca UE-NATO i UE-USA.

– Wszystkie państwa V4 są za utrzymaniem silnych relacji transatlantyckich, więc na zbliżającym się szczycie NATO w Londynie będziemy mówić jednym głosem – zadeklarował minister Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Polska przygotowuje się do przejęcia przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które nastąpi 1 lipca przyszłego roku. Minister Czaputowicz zadeklarował kontynuację wątków rozpoczętych przez prezydencję czeską, a także wprowadzenie nowych elementów.

– Uważamy powstanie grupy V4 za jedno z najważniejszych osiągnięć polityki zagranicznej naszych krajów po odzyskaniu suwerenności – podkreślił minister Czaputowicz.

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie szef polskiej dyplomacji zadeklarował wsparcie dla wysiłków prezydenta Zełenskiego i jego administracji w celu zaprowadzenia pokoju oraz wdrożenia niezbędnych reform.

Gospodarzem wydarzenia był minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Tomáš Petříček, reprezentujący czeską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Czechy sprawują ją od lipca br. do końca czerwca 2020 r. 

W trakcie swojej wizyty w Pradze minister Jacek Czaputowicz został przyjęty przez Prymasa Czech, kardynała Dominika Dukę.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Gabriel Piętka / MSZ