W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz rozpoczął wizytę w Monachium

15.02.2020

– Społeczność międzynarodowa powinna wspierać wysiłki prezydenta Zełeńskiego na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu [na wschodzie Ukrainy], jednocześnie wywierając presję na Rosję – powiedział minister Czaputowicz podczas spotkania poświęconego sytuacji na Ukrainie, zorganizowanego w ramach 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Minister Jacek Czaputowicz rozpoczął wizytę w Monachium

Szef polskiej dyplomacji krytycznie ocenił dotychczasowy postęp w realizacji postanowień Szczytu Normandzkiego w Paryżu, który odbył się w grudniu ubiegłego roku. – Spośród wielu uzgodnionych działań, w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia Szczytu udało się wdrożyć jedynie wzajemne uwolnienie więźniów – zauważył minister Czaputowicz. Jak dodał, nie widać zawieszenia broni, a dalsze uzgodnienia dotyczące rozminowania, wprowadzenia stref rozejmu i przejść granicznych, a także zapewnienia bezpiecznego dostępu misji monitoringowej OBWE na obszary Ukrainy nie są spełniane. Minister Czaputowicz podkreślił ponadto, że Rosja stale zaprzecza swojemu zaangażowaniu w konflikt, zrzucając winę za niewdrażanie Porozumień Mińskich na Ukrainę. – Polska, jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, podejmowała wysiłki na rzecz umiędzynarodowienia tej kwestii – przypomniał szef polskiego MSZ.

W sobotę minister Czaputowicz uczestniczył także w okrągłym stole poświęconym przyszłej współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Podczas spotkania poinformowano o przygotowaniach do szczytu tej Inicjatywy w Tallinnie w czerwcu br. Szef polskiej dyplomacji z uznaniem odniósł się do deklaracji sekretarza stanu Michaela Pompeo o przekazaniu krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanym w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld dol. na inwestycje energetyczne, oceniając ją jako wyraz wsparcia dla regionu i potwierdzenie silnego zaangażowania USA w ten projekt polityczny. 

Drugi dzień Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa stanowił także okazję do odbycia szeregu spotkań dwustronnych. Minister Czaputowicz rozmawiał dziś ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy – Wadymem Prystajko,  Gruzji ­– Davidem Zalkanianim oraz Mongolii – Tsogtbaatarem Damdinem, a także z dyrektorem wykonawczym Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) Davidem Harrisem. 

Dzień wcześniej, w piątek, minister Czaputowicz wziął udział w zorganizowanym przez think-tank GLOBSEC spotkaniu „Central European Outlook for the EU: Winning the Next Decade”, który poświęcony był m.in. przyszłości Unii Europejskiej. W swojej wypowiedzi szef polskiego MSZ podkreślił, że kraje naszego regionu łączą wspólne interesy ‎oraz zbliżone doświadczenia historyczne. Jak ocenił, region Europy Środkowej ­ dzięki wysokiej dynamice rozwoju gospodarczego ­ znacząco przyczynia się też do wzmacniania pozycji UE na scenie globalnej.

Jutro, w ostatnim dniu Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, minister Jacek Czaputowicz weźmie udział w panelu „Eurovision Contest: Europe that projects”, jak również ma zaplanowane spotkania z ministrem spraw zagranicznych Iranu Dżawadem Zarifem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Wielkiej Brytanii Markiem Sedwillem.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Tymon Markowski / MSZ

 

{"register":{"columns":[]}}