W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył w inauguracji Forum Borysa Niemcowa

09.10.2019

– Dzisiaj chcemy wspólnie wysłać ważny sygnał wszystkim społeczeństwom w Europie i na całym świecie – świadectwo Borysa Niemcowa pozostanie aktualne - powiedział minister Czaputowicz podczas otwarcia Forum Borysa Niemcowa w Warszawie.

Forum Niemcowa

Minister Czaputowicz ocenił, że Rosjanie chcą zmian w swoim kraju. Jako kluczową określił w tym kontekście aktywność społeczeństwa obywatelskiego, w tym obecność sił opozycyjnych, które są fundamentem współczesnej demokracji. – Borys [Niemcow] wierzył w Rosję otwartą na świat. Za swoje marzenia, za swoje zaangażowanie, odwagę i walkę o wolność zapłacił najwyższą cenę – zauważył minister Czaputowicz. Minister Czaputowicz przypomniał również, że Polska pozostaje orędownikiem przemian demokratycznych w tej części Europy. – Wspieramy społeczeństwo obywatelskie, procesy demokratyczne w Rosji, także aspiracje europejskie i atlantyckie Ukrainy, staramy się poszerzyć przestrzeń dialogu z Białorusią, dążymy do wzmocnienia polityki Partnerstwa Wschodniego i obecności UE w regionie­ – podkreślił minister. Wyraził przy tym nadzieję, że spotkania w Warszawie staną się przyczynkiem do szczerego dialogu w duchu wzajemnego zrozumienia, a dyskusje zainicjowane podczas Forum zaowocują konkretnymi działaniami.

Forum jest zorganizowane przez Fundację Borysa Niemcowa dla Wolności oraz Fundację „WOT”. Wydarzenie stanowi platformę integracyjną liberalnej diaspory rosyjskiej w Unii Europejskiej z przedstawicielami rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, środowisk naukowych, biznesu, think-tanków oraz świata polityki. Każdego roku gromadzi ono kilkaset osób nie tylko z samej Rosji, ale też z wielu innych państw. Data rozpoczęcia Forum nie jest przypadkowa - 9 października jest dniem urodzin Borysa Niemcowa, jednego z liderów rosyjskiej opozycji, który został zamordowany w 2015 r.

Tegoroczna, czwarta już edycja Forum, odbywająca się pod hasłem “Zwalczając lęki - w Rosji i poza nią” skupiła się na kwestii pokonywania stereotypów i lęków w Rosji. Uczestnicy poszczególnych paneli tematycznych analizowali wpływ rozpowszechniania lęków na pogłębianie stereotypów, osłabienie równowagi demokracji oraz zwiększenie przemocy. Istotną część dyskusji poświęcono omówieniu sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej w Rosji.

Przed otwarciem Forum Borysa Niemcowa minister Czaputowicz spotkał się także z przedstawicielami rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego. Uczestnicy spotkania omówili aktualną sytuację polityczną w Rosji, poruszając w szczególności kwestie funkcjonowania niezależnych organizacji pozarządowych oraz opozycji. Minister Czaputowicz przekazał wyrazy solidarności z rosyjskim społeczeństwem obywatelskim, a także zapewnił przybyłych gości o wsparciu, którego Warszawa jest gotowa udzielać środowiskom zaangażowanym w proces demokratycznych przemian w Rosji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

Fot. Tymon Markowski/MSZ