W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz udaje się do Gruzji i Mołdawii

10.07.2019

W dniach 11-12 lipca br. minister Czaputowicz złoży wizytę w Gruzji i Mołdawii. W Batumi będzie uczestniczył w XVI edycji konferencji „Georgia’s European Ways”, w tym roku całkowicie poświęconej 10-leciu Partnerstwa Wschodniego. Z kolei w Kiszyniowie spotka się z przedstawicielami mołdawskich władz i parlamentu.

Budynek MSZ

Polska, jako inicjator i współtwórca Partnerstwa Wschodniego, aktywnie uczestniczy w debacie o przyszłym kształcie wschodniego wymiaru polityki Unii Europejskiej. Podczas konferencji w Batumi minister Czaputowicz przedstawi polskie oceny Partnerstwa oraz zaprezentuje propozycje dotyczące rozwoju tej inicjatywy.

Przy okazji konferencji minister Jacek Czaputowicz odbędzie także spotkania z prezydent Gruzji Salomą Zurabiszwili oraz ministrem spraw zagranicznych Gruzji Davidem Zalkalianim.  Spotkania te wpisują się w intensywny dialog polityczny na linii Warszawa-Tbilisi i stanowić będą kolejne potwierdzenie bardzo dobrych relacji polsko-gruzińskich. Minister Jacek Czaputowicz spotka się również z przewodniczącym największej gruzińskiej partii opozycyjnej – Zjednoczonego Ruchu Narodowego – Grigolem Waszadze.

Minister Czaputowicz odwiedzi również Republikę Mołdawii, gdzie doszło w ostatnim czasie do uformowania się koalicji rządowej, wyłonionej z nowej większości parlamentarnej. W programie przewidziane są spotkania z prezydentem Igorem Dodonem, premier Maią Sandu, ministrem spraw zagranicznych Nicu Popescu i przewodniczącą parlamentu Zinaidą Greceanii. Celami wizyty są przekazanie władzom mołdawskim mocnego sygnału o zasadności utrzymania orientacji proeuropejskiej w polityce zagranicznej, wymiana doświadczeń na temat Partnerstwa Wschodniego w 10. rocznicę jego zainicjowania oraz omówienie bieżących kwestii z zakresu relacji dwustronnych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych