W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

13.07.2020

– Wyrażamy solidarność z Cyprem i Grecją w obronie ich suwerennych praw i popieramy próby rozwiązania spornych kwestii w dialogu UE z Turcją, która mimo rozbieżności pozostaje ważnym partnerem UE – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC).

Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w posiedzeniu
Rady do Spraw Zagranicznych

Przedmiotem obrad Rady do Spraw Zagranicznych, która spotkała się 13 lipca 2020 r. na posiedzeniu zwołanym przez Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josepa Borrella w Brukseli, były współpraca UE z Turcją oraz relacje między UE a regionem Ameryki Łacińskiej i Karaibów w kontekście pandemii COVID-19.

W dyskusji nt. Turcji ministrowie omówili ostatnie działania tego kraju w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Cypru, zapowiedzi wierceń na greckim szelfie kontynentalnym oraz naruszenia przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych Grecji. Minister Jacek Czaputowicz wyraził solidarność z Grecją i Cyprem, popierając działania mediacyjne Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella.

– Turcja pozostaje ważnym partnerem UE w kwestiach m.in. bezpieczeństwa i migracyjnych, a istniejące w stosunkach UE z Turcją rozbieżności należy rozwiązywać w drodze dialogu – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

W odniesieniu do wpływu pandemii COVID-19 i będącego jej konsekwencją kryzysu na kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów, minister Czaputowicz podkreślił, że pomoc UE dla regionu jest wyrazem solidarności, ale także dobrze pojętego interesu UE. – UE powinna zadbać o efektywność i widoczność swoich działań, aby nie utracić pola na rzecz innych aktorów – podkreślił polski minister spraw zagranicznych.

W ramach spraw bieżących, ministrowie omówili m.in. sytuację w Libii i Wenezueli oraz bliskowschodni proces pokojowy. Minister Czaputowicz wyraził zaniepokojenie rosnącym zaangażowaniem aktorów zewnętrznych w Libii i poparł działania dyplomatyczne i operacyjne UE, zaznaczając,  że Polska jest obecna w misji IRINI. W odniesieniu do bliskowschodniego procesu pokojowego, wyraził nadzieję, że strony powstrzymają się od jednostronnych działań i zachęcił do wsparcia negocjacji służących wypracowaniu porozumienia zgodnego z prawem międzynarodowym. Poparł również aktywne działania dyplomatyczne UE w Wenezueli.

W przeddzień posiedzenia minister Jacek Czaputowicz spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch oraz Wysokim Przedstawicielem Josepem Borrellem. Szefowie dyplomacji rozmawiali m.in. na temat konfliktu w Libii, roli Turcji, ale także o sytuacji w Hongkongu i możliwej reakcji Unii Europejskiej.

Idea zacieśniania współpracy pomiędzy Polską i Niemcami oraz innymi partnerami europejskimi była wcześniej przedmiotem rozmów ministra Czaputowicza z niemieckim ministrem Heiko Maasem. – Unia potrzebuje silnej i spójnej polityki zagranicznej, uwzględniającej interesy i priorytety wszystkich jej członków – podkreślał minister Jacek Czaputowicz.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. European Union

{"register":{"columns":[]}}