W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Helsinkach

13.02.2020

- Finlandia to ważny partner Polski zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i w ramach współpracy w regionie Morza Bałtyckiego i Unii Europejskiej. Bardzo cenimy sobie zainicjowaną w 2011 roku wzmocnioną współpracę z tym krajem – podkreślił szef polskiego MSZ podczas dwudniowej wizyty w Finlandii. 

wizyta ministra Czaputowicza w Finlandii

Głównymi tematami rozmów ministra Czaputowicza z fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto były współpraca dwustronna, kwestia bezpieczeństwa europejskiego i wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej. Dyskutowano także o obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie w kontekście polskiego zaangażowania w Procesie Warszawskim. 

Ministrowie wyrazili zadowolenie ze stanu stosunków polsko-fińskich i podkreślili chęć kontynuacji obustronnie korzystnej współpracy. – Finlandia jest ważnym partnerem Polski. Dialog między Warszawą a Helsinkami jest otwarty i konstruktywny –zaznaczył polski minister. 

Szef polskiej dyplomacji podkreślił też bardzo dobre relacje gospodarcze między oboma państwami. Wymiana handlowa w 2018 roku przekroczyła wartość 3,6 mld euro. - Cieszymy się, że w Polsce działa ponad 200 fińskich przedsiębiorstw. Wciąż widzimy duży potencjał rozwoju stosunków handlowych - dodał. 

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że Warszawa ze szczególnym zadowoleniem przyjmuje fińskie wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności na Morzu Bałtyckim, a także rolę Finlandii we współpracy NATO-UE. Obie strony zgodziły się co do znaczenia inicjatywy Partnerstwa Wschodniego i kontynuowania polityki rozszerzenia Unii Europejskiej. 

Minister Czaputowicz spotkał się również z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö, z którym rozmawiał o perspektywach dalszego rozwoju współpracy bilateralnej i regionalnej, a także bieżących wyzwaniach w dziedzinie bezpieczeństwa. Podobna tematyka rozmów była również przedmiotem spotkania szefa polskiej dyplomacji z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Finlandii.

Wizyta ministra Czaputowicza w Finlandii odbywa się w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą a Helsinkami. 7 lutego 1920 roku pierwszy chargé d'affaires Finlandii w Polsce Karl Gyllenbögel złożył listy wprowadzające w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z tej okazji  minister Czaputowicz wspólnie z ministrem Haavisto wzięli udział w uroczystym upamiętnieniu tej rocznicy.

Przy okazji wizyty w fińskiej stolicy minister Czaputowicz spotkał się także z przedstawicielami Polonii i Polaków zamieszkałych w Finlandii. Minister podziękował im za troskę o pielęgnowanie języka i polskich tradycji narodowych. Zaznaczył, że są ambasadorami Polski i polskości w Finlandii.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Sebastian Indra / MSZ