W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Rau wziął udział w spotkaniu z ambasadorami państw członkowskich Unii Europejskiej akredytowanymi w Warszawie

20.11.2020

Zwyczajowe spotkania ministra spraw zagranicznych z ambasadorami państw UE są organizowane podczas każdej półrocznej prezydencji w Radzie UE przez ambasadę państwa aktualnie ją sprawującego. W tym roku ze względu na sytuację pandemiczną spotkanie, organizowane przez ambasadora Republiki Federalnej Niemiec, odbyło się w formule telekonferencji.

2020.11.20 Warszawa . MSZ . HoMs . Minister Zbigniew Rau . fot. Gabriel Piętka / MSZ

W czasie dyskusji poruszono bieżące kwestie z obszaru polskiej i europejskiej polityki zagranicznej, w tym przebieg i dokonania prezydencji niemieckiej. Szczególne miejsce zajęło miejsce Polski w kształtowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej, w tym w odniesieniu do relacji ze Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami NATO, a także z Chinami. Omówiono również Europejską Politykę Sąsiedztwa, w tym Partnerstwo Wschodnie, rozszerzenie UE oraz stosunki z Rosją. Minister Zbigniew Rau odniósł się też do głównych wyzwań międzynarodowych, takich jak kryzysy w państwach sąsiadujących z Unią Europejską, w szczególności na Białorusi oraz na wschodzie Ukrainy i w Górnym Karabachu, a także w basenie Morza Śródziemnego. Szef polskiej dyplomacji z uznaniem podkreślił znaczenie inicjatyw regionalnych, takich jak Inicjatywa Trójmorza, Trójkąt Weimarski oraz Trójkąt Lubelski. Minister Zbigniew Rau nawiązał ponadto do aktualnej debaty dotyczącej przyjęcia budżetu wieloletniego UE na lata 2021-27.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

fot. Gabriel Piętka/ MSZ