W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Pakistanu Makhdoomem Qureshi

12.08.2019

Głównym tematem rozmowy, która odbyła się z inicjatywy strony pakistańskiej, była sytuacja w Kaszmirze.

Rozmowa telefoniczna 2

Minister Qureshi przedstawił negatywne stanowisko Pakistanu na temat przyjętej przez parlament Indii w dniu 5 sierpnia br. decyzji o zmianie statusu prowincji Dżammu i Kaszmir. Szef pakistańskiego MSZ podkreślił brak legitymizacji prawnej dla zmiany statusu prowincji oraz trudną sytuację miejscowej ludności. Wyraził przy tym nadzieję, że sytuacja w Kaszmirze stanie się przedmiotem dyskusji RB ONZ, której Polska przewodniczy w sierpniu br.   

Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że spór między państwami może być rozwiązany jedynie na drodze dialogu, o co apeluje również Unia Europejska. Podkreślił przy tym, że jako rotacyjny przewodniczący RB ONZ Polska będzie uważnie obserwowała rozwój sytuacji w regionie i utrzymywała stały kontakt z partnerami. 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych