W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Republiki Indii Subrahmanyamem Jaishankarem

06.08.2019

Głównym celem rozmowy, która odbyła się z inicjatywy strony indyjskiej, było przedstawienie perspektywy Indii odnośnie do zmiany statusu prowincji Dżammu i Kaszmir.

Rozmowa telefoniczna

Minister Jaishankar przedstawił Polsce, która pełni w sierpniu br. przewodnictwo w RB ONZ,  stanowisko rządu odnośnie do przyjętej przez Parlament Indii w dn. 5 sierpnia br. zmiany statusu prowincji Dżammu i Kaszmir. Wyjaśnił, że decyzja o unieważnieniu art. 370 konstytucji ma charakter czysto wewnętrzny i służy zapewnieniu bezpieczeństwa w regionie szczególnie narażonym na ataki terrorystyczne. Zaakcentował, że niedawna zmiana konstytucji nie rodzi żadnych konsekwencji międzynarodowych, ma na celu zakończenie stanu tymczasowości oraz stworzenie regionowi lepszych możliwości rozwoju.

Minister Czaputowicz wyraził nadzieję, że dzięki dialogowi z Pakistanem uda się zapobiec napięciom między oboma państwami. Zapewnił jednocześnie, że Polska, jako niestały członek RB ONZ i kraj przewodniczący obecnie jej pracom, jest gotowa — w razie potrzeby — podejmować wszelkie działania mające na celu zapobieganie sytuacjom mogącym przełożyć się na kwestie bezpieczeństwa.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MFA