W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Rau o sytuacji na Białorusi na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

10.09.2020

– Stając do debaty w towarzystwie takich osób, jak Swiatłana Cichanouska oraz Andrzej Milinkiewicz – osoby reprezentujące dwa pokolenia białoruskiego sprzeciwu – trudno przedstawiać recepty na przyszłość Białorusi. Chcę raczej wyrazić swój podziw i uznanie za Państwa odwagę i determinację – powiedział minister Zbigniew Rau w trakcie panelu dyskusyjnego dedykowanego sytuacji na Białorusi oraz przyszłości przemian w tym kraju na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

2020.09.09 Karpacz . Minister Zbigniew Rau . Forum Ekonomiczne Karpacz . Panel z udzialem Swiatlana Cichanouska .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Szef polskiej dyplomacji zapewnił rozmówców o wsparciu dla procesów zmian na Białorusi. – Macie w Polakach i w Europie wielu przyjaciół – zwrócił się do uczestniczących w panelu białoruskich działaczy opozycji. Minister Zbigniew Rau podkreślił, że we współczesnym świecie nie ma już miejsca na to, by jedno państwo decydowało o przyszłości innego państwa. – Białoruska droga przemian może, musi być zdefiniowana tylko przez Białorusinów. Dlatego też od samego początku Polska apelowała o dialog władzy z obywatelami – powiedział minister.

Minister Spraw Zagranicznych poinformował także o wsparciu dla Białorusi, m. in. poprzez program „Pakiet Solidarni z Białorusią” o wartości 50 mln PLN, uproszczenie procedur wizowych, przyjmowanie represjonowanych na leczenie w Polsce. – Będziemy zabiegać o to, by również UE przekazała pomoc dla społeczeństwa obywatelskiego Białorusi – zadeklarował. Zwrócił także uwagę, że Polska będzie konsekwentnie wspierać te inicjatywy, które dają szanse na dialog.

Na marginesie Forum Ekonomicznego minister Rau rozmawiał także ze Swiatłaną Cichanouską, kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi. Przedmiotem rozmów była obecna sytuacja w tym kraju. Minister Rau zapewnił o kontynuacji pomocy dla społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów na Białorusi, jak i wsparciu Polski dla idei dialogu pomiędzy władzami i społeczeństwem obywatelskim. Uznał za niedopuszczalne aresztowania i przymusowego wydalania z terytorium Białorusi przedstawicieli Rady Koordynacyjnej.  – Udział pani Cichanouskiej w specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w formule Arria to ważny głos społeczeństwa obywatelskiego Białorusi w wymiarze międzynarodowym i jego oczekiwań co do przyszłości swojego kraju – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

W dyskusjach na tegorocznym Forum poświęconych zagadnieniom międzynarodowym,  Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentowali także wiceministrowie: Szymon Szynkowski vel Sęk, Paweł Jabłoński oraz Marcin Przydacz.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Galeria zdjęć