W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Rau uczestniczył w dyskusji ministerialnej na temat sytuacji praw człowieka na Krymie

23.02.2021

Szef polskiej dyplomacji wziął udział w ministerialnym panelu dyskusyjnym dotyczącym sytuacji praw człowieka na okupowanym Krymie, który odbył się na marginesie 46 sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

2021.02.23 Warszawa. Minister Zbigniew Rau uczestniczył w dyskusji ministerialnej na temat sytuacji praw człowieka na Krymie
Fot. Gabriel Piętka / MSZ

W dyskusji wzięli udział także: minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który był jednocześnie gospodarzem spotkania, ministrowie spraw zagranicznych Litwy – Gabrielius Landsbergis, Łotwy – Edgars Rinkēvičs, wiceminister spraw zagranicznych Turcji Yavuz Selım Kıran, zastępczyni Wysokiej Komisarz ONZ ds. praw człowieka Nada Al-Nashif, jak również Nariman Dzhelyal, wiceprzewodniczący Medżlisu, dziennikarka Lutfiye Zudieva i przedstawicielka inicjatywy pozarządowej ukierunkowanej na ochronę praw człowieka na półwyspie Maria Tomak.

W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji wskazał na pogarszającą się sytuację praw człowieka na okupowanym przez Rosję od 2014 r. Krymie. - Pomimo powtarzających się apeli na licznych forach międzynarodowych Federacja Rosyjska nadal okupuje Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, drastycznie naruszając prawo międzynarodowe i międzynarodowe zobowiązania w zakresie praw człowieka – zauważył minister Zbigniew Rau, wskazując na  m. in. wymuszone zaginięcia i bezprawne zatrzymania, jak również na represje skierowane przeciw obrońcom praw człowieka i mniejszościom etnicznym, głównie Tatarom krymskim.

Minister Zbigniew Rau zwrócił również uwagę na liczne naruszenia wolności religii i przekonań, wymierzone w grupy religijne na półwyspie, w tym muzułmanów, wiernych Cerkwi Prawosławnej Ukrainy oraz Świadków Jehowy. Opresyjne działania władz okupacyjnych związane są również z militaryzacją półwyspu. - Regularne przymusowe wcielanie obywateli Ukrainy na Krymie do armii rosyjskiej, jak również militaryzacja szkolnictwa połączona z propagandą wojenną kierowaną do osób małoletnich stanowią kolejne przykłady poważnych naruszeń praw człowieka, które budzą nasze poważne zaniepokojenie – zaznaczył minister Zbigniew Rau.

Odnosząc się do dyskutowanej w trakcie spotkania ukraińskiej inicjatywy Platformy Krymskiej, szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że stanie się ona efektywnym instrumentem nagłaśniającym konieczność ochrony praw człowieka na Krymie. - Chciałbym mocno podkreślić trwałe wsparcie Polski dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach, w tym na wodach terytorialnych  – oświadczył minister Zbigniew Rau, dodając, że Polska będzie kontynuować wezwania do ochrony praw człowieka każdej osoby zamieszkującej terytorium okupowanego Krymu.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. Gabriel Piętka / MSZ

{"register":{"columns":[]}}